Marx'ın din eleştirisinin temelleri
Foundations of Marx's critique of religion
  1. Tez No: 608505
  2. Yazar: YASEMİN AKYASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Marx'ın din algısının temellerinin ele alındığı, din eleştirisinin arka planındaki unsurların incelendiği bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Marx'ın din eleştirisinin oluşmasını sağlayan çevresel, kişisel ve felsefi öncüller birinci bölümde ele alınmıştır. Bu öncüllerin Marx'ın din algısına olan etkisi belirtilmiştir. Marx'ın etkilendiği filozoflar ve felsefi sistemler tespit edilerek düşünürün din eleştirisi açıklanmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde Marx'ın felsefesinde başlıca kavramları ve bu kavramların dinle ilişkileri incelenmiştir. Bu kapsamda materyalizm, diyalektik ve yabancılaşma, tarihsel kökenleriyle ele alınmıştır.Araştırmanın üçüncü bölümünde ise Marx'ın felsefi anlayışında din algısı, sınıf çatışması ve vahiy kaynaklı dinlere bakış açısı incelenerek dinin Marx'a göre olgusal yönü araştırılmıştır.Sonuç kısmında; Marx'ın, dinin aşkın boyutundan ziyade topluma yansımış yönüyle ilgilendiği tespit edilerek, dine dair yaptığı eleştirilerinin dayandığı temel kabuller ve düşünsel arka planı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which deals with the basics of Marx's perception of religion and examines the elements behind his critique of religion, consists of three parts. The environmental, personal and philosophical premises that led to Marx's critique of religion were discussed in the first chapter. The effect of these premises on Marx's perception of religion is stated. Philosophers and philosophical systems that influenced Marx were determined and the philosopher's critique of religion was tried to be explained.In the second part, main concepts in Marx's understanding of philosophy and the relationship between these concepts is examined. In this context, materialism, dialectic and alienation is discussed with historical origins. In the third part of the study, Marx's critique of religion was explained objectively by examining Marx's philosophical understanding, the perception of religion and the viewpoint of religions originated from revelation. In the conclusion part; the legitimacy and deficiency of Marx's critique over the perception of social religion are revealed by identifying that the philosopher is concerned with the reflective aspect of religion rather than its transcendent dimension.