ST segment yükselmeli olmayan miyokard enfarktüsü (NSTEMI) hastalarında beyaz küre/ortalama trombosit hacmi (BK/OTH) oranının kompleks lezyon varlığı ve prognoz ile ilişkisi
Relationship between white blood cell / mean platelet volume (WBC/MPV) ratio and presence of complex lesion and prognosis in patients with miyokard infarction without ST segment elevation
- Tez No: 608536
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Giriş: Beyaz küre sayısı (BK) ve ortalama trombosit hacmi (OTH), akut koroner sendromda prognostik öneme sahip hematolojik parametreler olarak gösterilmiştir. Çalışmamızda ST yükselmesi olmayan miyokard infaktüsünde (NSTEMI), BK/OTH oranının, koroner arter hastalığı (KAH) yaygınlığı ve ciddiyeti ile ilişkisi ve uzun dönem takip sonuçları üzerine etkisi incelenmiştir. Metod: Çalışmaya NSTEMI tanısı almış ve koroner anjiyografi uygulanan ardışık 289 hasta (ort yaş 56.4± 11.8 yıl, % 68.5 erkek) dahil edildi. Hastalar median BK/OTH oranına göre iki gruba ayrıldı (>970 veya ≤ 970). KAH yaygınlığı ve ciddiyeti SYNTAX skoru ile değerlendirildi. Takip süresi median 311 gün olurken, majör advers kardiyak olaylar (MACE); mortalite, MI, iskemiye bağlı revaskülarizasyon ve hastane yatışı gerektiren kalp yetersizliği olarak değerlendirildi. Bulgular: BK/OTH oranı, çoklu değişken lineer regresyon analizinde SYNTAX skoru belirteci olarak saptanmazken (ᵦ=0.08, %95 CI=-0.76-2.21, p=0.14), uzun dönem MACE-olmaksızın sürvi oranıyla anlamlı ilişkili bulundu. (tüm hasta grubu (log rank p=0.03), SYNTAX Skoru
Özet (Çeviri)
Background: White blood cell count (WBC) and mean platelet volume (MPV) have been shown as hematologic parameters of prognostic significance in acute coronary syndrome. We sought to determine the relation of WBC/MPV ratio with coronary artery disease (CAD) complexity and long-term clinical outcomes in patients with non-ST elevation myocardial infarction (NSTEMI). Methods: A total of 289 consecutive patients (mean age 56.4±11.8 years,68.5 % male) with a diagnosis of NSTEMI who underwent coronary angiography were enrolled in the study. Patients were divided into two groups according to median WBC/MPV ratio (>970 or ≤ 970). CAD complexity was assessed with SYNTAX Score. Follow-up data at a median of 311 days post discharge were available. Major adverse cardiac events (MACE) were defined as death, myocardial infarction, ischemia driven revascularization and hospitalization for heart failure. Results: WBC/MPV ratio was not associated with Syntax Score on multivariate linear regression analysis (ᵦ=008,%95 CI=-0.76-2.21,p=0.14). WBC/MPV ratio was of prognostic significance on Kaplan-Meier survival analysis in overall patients (log rank p=0.03) and in patients with SYNTAX Score