Düşük akım anestezisi uygulanan günübirlik cerrahi operasyonlarda baska mask ve endotrakeal tüpün hemodinami ve postoperatif derlenme üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of baska mask and endotracheal tube on hemodynamia and postoperative review in outpati̇ent surgical operations with low flow anesthesia.
- Tez No: 608550
 - Danışmanlar: PROF. DR. NAMİGAR TURGUT
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ Düşük akım anestezisi; hasta güvenliğini arttırması, kullanılan anestezik gaz maliyetini azaltması, trakeabronşial aktivite fizyolojisini daha iyi koruması gibi avantajları sebebiyle rutinde kullanımı yaygınlaşmıştır. Supraglottik havayolu araçları (SGHA) da orotrakeal entübasyona alternatif olarak geliştirilmiş ve çeşitli dizaynlarda kullanımımıza sunulmaya devam etmektedir. Baska Mask®(PTY Ltd,Australia) da SGHA'nın bir çeşidi olarak rutinde kullanılan bir havayolu aracıdır. Çalışmamızda kafsız SGHA'dan biri olan Baska Mask'ın düşük akım anestezisi uygulanan günübirlik cerrahi olgularında kullanılmasının hemodinami ve postoperatif derlenme üzerindeki etkilerini karşılaştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurul onayı alınarak hastanemiz ameliyathanesinde 01/03/2018 – 01/03/2019 tarihleri arasında günübirlik cerrahi operasyon geçiren hastaların dosyaları incelendi. Düşük akım anestezisi uygulanan hastalardan Baska Mask ve endotrakeal entübasyon ile havayolu sağlanan hastalar tespit edilip dosya kayıtlarından elde edilen; demografik verilerin, anestezi takip formundaki verilerin, derlenmede kullanılan Modifiye Aldrete Skoru (MAS) ile, öksürük, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve derlenme süresinin istatistiksel analizi ile havayolu aracının intraoperatif hemodinami ve postoperatif derlenme üzerindeki etkinliği değerlendirildi.18 yaş altı çocuk hastalar, American Society of Anesthesiologist (ASA) Skoru I-II dışındaki hastalar ve günübirlik cerrahi dışındaki operasyonlara kabul edilmiş olgular çalışma dışı bırakıldı. . BULGULAR Yapılan istatistiksel analizde Baska Mask'ın havayolu sağlama süresi ve postoperatif derlenme süresi endotrakeal tüpe göre anlamlı ölçüde kısa bulunmuştur. Olguların intraoperatif hemodinamik verileri karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Olguların saptanan en yüksek EtCO2ölçümleri 26??mmHg ile 37??mmHg arasında değişmekte olup ortalama 32,15±2,16 olarak saptanmıştır. Ortalama değer olarak normal sınırlarda olmasıyla birlikte Baska Mask kullanılan olgularda EtCO2 düzeyleri anlamlı derecede daha yüksek saptanmıştır. Postoperatif derlenme sürecinde öksürük, yutma güçlüğü, boğaz ağrısı gibi komplikasyonlarda anlamlı bir fark gözlenmemiştir. SONUÇ Günübirlik cerrahi uygulanan hastalara uygulanan genel anestezi yöntemlerinin (düşük akım anestezisi, minimal akım anestezisi) ve havayolu sağlanmasında endotrakeal tüp dışında da alternatiflerinin geliştirilmesiyle genel anestezi sırasında meydana gelebilecek komplikasyonların (zor entübasyon, özefagus entübasyonu, kas gevşetici ajanlarına bağlı postoperatif komplikasyonlar) en aza indirgenmesi amaçlanmaktadır. Yeni nesil supraglottik hava yolu araçlarından biri olan Baska Mask da entotrakeal tüpün bir alternatifi olarak kullanılmaktadır. Düşük akım uygulanan günübirlik cerrahi vakalarda da endotrakeal tüpe ve diğer supraglottik havayolu araçlarına bir alternatif olarak kullanılabileceği görülmektedir. Bununla birlikte, düşük akım anestezisi uygulanan birçok günübirlik cerrahi vakalarıyla geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM Routine use of low-flow anesthesia, has become widespread due to its advantages such as increased patient safety, reducing the cost of anesthetic gas used, and beter preserving the physiology of trachea bronchial activity. Supraglottic airway devices have been developed as an alternative to orotracheal intubation and continue to be used in various designs. Baska Mask is another airway device, that is used routinely as a variant of supraglottic airway devices. In this study, the effects of Baska Mask, one of the cuffless supraglottic airway devices, on hemodynamics and postoperative recovery in outpatient surgery cases with low flow anesthesia were compared. MATERIALS AND METHODS Okmeydanı Training and Research Hospital Ethics Committee approval was obtained and the files of the patients who had daily surgery operations between 01/03/2018 and 01/03/2019 in our operating room were examined. Among the patients who underwent low-flow anesthesia, those provided by the respiratory tract Baska Mask and endotracheal intubation were identified. Demographic data obtained from file records, data in anesthesia follow-up form and analyzed statistically with Modified Aldrete Score (MAS) for cough, sore throat, difficulty in swallowing and recovery time were analyzed statistically. The effectiveness of the airway device on intraoperative hemodynamic and post operative recovery was evaluated. (Ek:3). Children under the age of 18, patients other than ASA I-II, and patients not admitted as outpatient surgery were excluded from the study. RESULTS In the statistical analysis, the airway providing time and postoperative recovery time for Baska Mask, were significantly shorter than the endotracheal tube. No significant difference was found between the two groups when intraoperative hemodynamic data were compared. The highest ETCO2 values of the cases ranged between 26 and 37, with a mean of 32.15 ± 2.16. Although the mean value was within normal limits, ETCO2 levels were found to be significantly higher in patients who were treated with Baska Mask. In the early postoperative period, no significant difference was observed in complications such as cough, dysphagia and sore throat. CONCLUSION It is aimed to minimize the complications of general anesthesia (difficult intubation, esophageal intubation, postoperative complications due to muscle relaxant agents) by developing general anesthesia methods (low flow anesthesia, minimal flow anesthesia) and different airway devices as an alternative to endotracheal tube for daily surgical procedures. Baska Mask, one of the new generation supraglottic airway devices, is also used as an alternative to entotracheal tube. It can be used as an alternative to endotracheal tube and other supraglottic airway devices in outpatient surgeries with low flow anesthesia technique. However, large-scale studies are needed with more outpatient surgical cases with low-flow anesthesia. KeyWords: Low flow, outpatient surgery, Baska Mask