Hekim-hasta iletişiminin niteliği ve iletişimi etkileyen faktörler
Quality of doctor-patient communication and factors affecting communication
  1. Tez No: 608555
  2. Yazar: YUSUF İŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Bu çalışma SBÜ Okmeydanı EAH' inde çalışan sağlık personeli ve hastaneye başvuran hastaların karşılıklı beklentilerini belirleyebilmek, varsa iletişim çatışmalarını tespit etmek ve çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır. YÖNTEM: S.B.Ü. Okmeydanı EAH' ne başvuran 18 yaş ve üzeri hastalar ve sağlık personelinden araştırmaya katılmayı kabul eden 200 gönüllü alındı.Çalışmada veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Hastalara yönelikyaş, medeni durum, eğitim gibi sosyodemografik bilgileri ve sağlık personeli ile iletişim durumunu ve bunu etkileyen faktörleri ölçen soruları içeren 35 soruluk anket,sağlık çalışanlarına yönelik yaş, cinsiyet, bölüm, çalışma yılı gibi sosyodemografik bilgileri ve sağlık personelinin hastalarla iletişim durumunu ölçen 32 soruluk anket uygulandı. Elde edilen veriler istatiksel olarak değerlendirilecek ve hastalar ve sağlık personeli arasında iletişim durumu ve etkileyen faktörleri ortaya konulmaya çalışıldı. BULGULAR: Çalışmaya 100 hekim ve 100 hasta alındı. Katılımcıların 48'i (%48) Kadın, 52'si (%52) erkek, 63'ü (%63) evli idi. 46 kişi (%46) uzman, 54 kişi (%54) asistan doktor olduğu belirlendi. Hekimlerin 95'i (%95) daha önce hasta ve yakınlarıyla sorun yaşamıştı. Katılımcıların 37'si (%37) hasta ve yakınlarının tepkilerini kötü ve çok kötü olarak değerlendirmekteydi. Hekimlerin 92'si (%92) hasta ve yakınları tarafından bazen haksız yere suçlandıklarını düşünmekteydi. Hekimlerin hastaya güler yüzlü davrandığını düşünüyorum önermesini %64'ükatılıyorum ve kesinlikle katılıyorum olarak cevaplamıştır. Sağlık personelinin hastaya karşı anlaşılır olduğunu düşünenlerin sayısı 67 (%67) idi. SONUÇ: Sağlık hizmetlerinin etkin sunumunda zorlukların, tıbbi bakımın teknik yönlerinde herhangi bir aksaklıktan ziyade, hasta ile sağlık personeli arasındaki iletişim sorunlarından kaynaklanmaktadır. Hekim-hasta iletişimindeki olumlu gelişmeler koruyucu ve tedavi edici hizmetlerin hastalara daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır. ANAHTAR KELİMELER: İletişim, hasta-hekim ilişkisi
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to determine the mutual expectations of the health care personnel working in the Okmeydanı Research and Training Hospital and the patients who applied to the hospital, to identify communication conflicts and to offer solutions. PATIENTS AND METHODS: 200 volunteers who accepted to participate in the study were recruited from patients aged 18 and over and health personnel who applied to the hospital. Data were collected by face to face interview method. A 35-item questionnaire including sociodemographic information such as age, marital status, education, and communication status with health personnel and the factors affecting this was applied. A questionnaire consisting of 32 questions was administered to healthcare workers to measure sociodemographic information such as age, gender, department, year of study, and communication status of health personnel with patients. The data obtained will be evaluated statistically and the communication status between the patients and the health personnel and the factors affecting it were tried to be put forward. RESULTS: 100 physicians and 100 patients were included in the study. 48 (48%) of the participants were female, 52 (52%) were male and 63 (63%) were married. 46 (46%) were specialists and 54 (54%) were residents. 95 (95%) of the physicians had problems with their patients and relatives. 37 of the participants evaluated the reactions of the patients and their relatives as bad and very bad. 92 (92%) of the physicians thought that they were sometimes unjustly accused by patients and their relatives. 64% of the physicians '' I think the patient behaves friendly '' was answered as agree and strongly agree. There were 67 (67%) of the health personnel who thought that they were understandable to the patient. CONCLUSION: Difficulties in the efficient delivery of health services are due to communication problems between the patient and the health care staff, rather than any disruption to the technical aspects of medical care. Positive advances in physician-patient communication will enable preventive and therapeutic services to reach patients more easily. KEY WORDS: Communication, patient-physician relationship