Endometrial patoloji tespit edilen hastalarda transvajinal ultrasonografi, ofis histeroskopi ve operatif histeroskopi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of transvaginal ultrasonography, office hysteroscopy and operative hysteroscopy results in patients with endometric pathology
  1. Tez No: 608575
  2. Yazar: ELİF UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Endometrial patoloji tespit edilen hastalarda transvajinal ultrasonografi ofis histeroskopi operatif histeroskopi sonuçlarının karşılaştırması, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, İstanbul 2019. Ocak 2012-Temmuz 2019 yılları arasında Jinekoloji polikliniğimize herhangi bir sebeple başvuran yapılan muayenesi sonucunda endometrial patoloji düşündüğümüz 25-70 yaş arasındaki 912 hastamızın verileriniretrospektif olarak inceledik. Hastalarımızı farklı endikasyonlarla önce TVUSG (transvajinal ultrasonografi) ile inceledik ve sonra histeroskopi işlemlerini uyguladık. Bulgularımızla patoloji sonuçlarını literatür eşliğinde inceledik. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Hastalarımız en sık anormal uterin kanama şikayeti ile başvurdu. Olguların %62.4'ünün patoloji sonucu polip iken, %8.3'ünün myom, %1.9'unun normal, %0.7'sini polip+myom ve %26.8'inin doğal olarak bulundu. Ultrasonun patolojiye göre duyarlılığı %91.2, özgüllüğü %23.4, pozitif kestirim değeri %76.5 ve negatif kestirim değeri %49.1'dir.Ofis HSK'nın patolojiye göre duyarlılığı %74.2, özgüllüğü %38.5, pozitif kestirim değeri %73.6 ve negatif kestirim değeri %39.2'dir. Operatif HSK'nın patolojiye göre duyarlılığı %95.1, özgüllüğü %29.6, pozitif kestirim değeri %89.8 ve negatif kestirim değeri %48.5'tir. Sonuç olarak endometrial patoloji düşündüğümüz hastaları incelerken Tvusg ve histeroskopi beraber kullanılabilir. Çünkü hiçbir yöntemin sensivitesi %100 değildir. Histeroskopi gerek kaviteyi bize direk göstermesi ile tanıda önemli bir basamakken hemde patolojiyi görerek almamızı sağlayarak tedavi içinde kullanabilmemizle uterin kavite patolojileri değerlendirmede altın standart yöntem olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Comparison of the results of transvaginal ultrasonography office hysteroscopy and operative hysteroscopy in patients with endometrial pathology, Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital, Istanbul 2019. Between January 2012 and July 2019, we evaluated endometrial pathology between 25 and 70 years of age. We retrospectively reviewed the data of 912 patients. We first examined our patients with tvusg for different indications and then performed hysteroscopy procedures. We examined the pathology results in the light of literature. IBM SPSS Statistics 22 for statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) programs were used. Most of our patients presented with abnormal uterine bleeding. While 62.4% of the cases were polyps as a result of pathology, 8.3% were fibroids, 1.9% were normal, 0.7% were polyp + fibroids and 26.8% were natural. Sensitivity of the ultrasound according to pathology was 91.2%, specificity was 23.4%, positive predictive value was 76.5% and negative predictive value was 49.1%. The sensitivity and specificity of office HSC according to pathology were 74.2%, 38.5%, positive and 73.6% and 39.2%, respectively. The sensitivity of operative HCC according to pathology was 95.1%, specificity was 29.6%, positive predictive value was 89.8% and negative predictive value was 48.5%. In conclusion, Tvusg and hysteroscopy can be used together when examining patients with endometrial pathology. Because the sensitivity of any method is not 100%. While hysteroscopy is an important step in the diagnosis, it is the gold standard method for evaluating uterine cavity pathologies.