Proksimal humerus kırıklarının tedavisinde lateral deltoid split yaklaşımın aksiller sinir fonksiyonu ve deltoid kas hacmi üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of the lateral deltoid splitting approach on axillary nerve function anddeltoid muscular volume in the treatment of proximal humerus fractures
- Tez No: 608589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, cerrahi tedavi kararı alınan hastaların lateral deltoid split yaklaşımla cerrahi tedavisi sonrası aksiller sinir fonksiyonlarını incelemek, bu hasarın deltoid kas hacmi üzerine etkilerini araştırmak ve hacimsel değişiklerin ve sinir fonksiyonlarının hastaların klinik sonuçları üzerindeki etkilerini tartışmaktır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Aralık 2018 ve Temmuz 2019 tarihleri arasında proksimal humerus kırığı nedeniyle lateral deltoid split yaklaşımla opere edilen hastalar klinik, hastaların aksiller sinir fonksiyonları elektrofizyolojik ve Deltoid kas hacimleri radyolojik olarak değerlendirildi. Hastaların fonksiyonel klinik durumları Vizüel Ağrı Skorlaması, Constant-Murley omuz skorlaması ve Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand skorları ile değerlendirildi. Elektrofizyolojik değerlendirmeler 3. hafta ve 6. ayda elektromiyonörografi ile yapıldı. Radyolojik değerlendirmeler ise bilateral omuz MR ile yapıldı. Bulgular: 25 hasta 6 aylık süre boyunca takip edildi. Hastaların tümünde 3. haftada EMNG anormalliği mevcuttu. 6. ay değerlendirmelerinde hastaların 10'unda(%40) EMNG değişiklikleri mevcuttu. Hastaların 6. ay ortalama ConstantMurley skoru 73,269 (66–88 st sapma: 6,73), DASH skorları 19,1'di (11–35 st sapma: 6,14)'di. 6. ayda EMNG değişiklikleri devam eden hastalarda Deltoid kas atrofisinin daha fazla olduğu görüldü. (p=0,007) Ayrıca bu hastalarda deltoidin anterior kısmında daha belirgin incelme olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Aim of our study was to determine effects of lateral deltoid splitting approach on axillary nerve function and its effect on deltoid muscular volume in the treatment of proximal humerus fracture and investigate clinical importance of volumetric changes. Materıals and Methods: This was a prospective study of 25 consecutive patients who operated through a lateral deltoid splitting approach between December 2018 and July 2019. We performed the clinical, electrophysiological and radiological examination of patients. Functional results were assessed according to the ConstantMurley and Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand scores. Electrophysiological examinations comprised electromyonorography and Deltoid muscular volume estimated via Magnetic Resonance Imaging radiologically. Results: Twenty five patients were monitored for six months. Neurapraxia was seen in all patients on third week. On sixth month Electrophysiological changes were seen in 40% of patients. The mean Constant-Murley score was 73,26 (66–88 st deviation: 6,73) and the mean DASH scores were 19,1 (11–35 st deviation: 6,14) on the sixth month. The Deltoid volume was significantly lower in the patients whose changes continued On the sixth month. (p=0,007) Also, more atrophy was found in the anterior part of the deltoid in these patients.