Doğum eyleminin aktif fazında sezaryen olan olgularda spinal ve genel anestezinin maternal ve neonatal sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of maternal and neonatal results of spinal and general anesthesia in cases with caesarean in active phase of birth action
- Tez No: 608601
- Danışmanlar: UZMAN ORHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Doğum eyleminin aktif fazında sezaryen uygulanacak gebelerde spinal anestezi ve genel anestezi uygulamalarının, maternal ve fetal açıdan etkilerini araştırmak Gereç ve Yöntem: T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 01.01.2017-01.11.2018 tarihleri arasında doğum eyleminin aktif fazında sezaryen ile doğum yapan olgular retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmada hastalar doğum endikasyonlarına göre ilerlemeyen travay, güven vermeyen NST, iri bebek, maternal faktör (myomektomi öyküsü, genital sistemi tıkayan kitle, pelvik rekonstrüktif cerrahi, kıymetli bebek-IVF), baş pelvis uygunsuzluğu olarak gruplara ayrıldı. Her endikasyondaki hastalar kendi içerisinde uygulanan anestezi yöntemine göre spinal ve genel anestezi şeklinde iki gruba ayrıldı. Maternal ve fetal sonuçlar retrospektif olarak değerlendirildi. Sonuçların analizi ve karşılaştırılması için NCSS (NumberCruncher Statistical System) 2007 (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken Student t testi, Mann Whitney U testi, PearsonKi-Kare testi, Fisher'sExact testi ve Fisher Freeman Halton testleri kullanıldı. Sonuçlar % 95'lik güven aralığında, anlamlılık p0,05). Güven vermeyen NST endikasyonuyla ve baş pelvis uygunsuzluğu endikasyonuyla sezaryen olan genel anestezi uygulanan olguların gebelik haftası ortalaması, spinal anestezi uygulanan olguların grubundan yüksek olması dikkat çekici düzeydedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of spinal anesthesia and general anesthesia on maternal and fetal aspects in pregnant women undergoing cesarean section in the active phase of labor. Materials and Methods: T.C. The cases who delivered by cesarean section during the active phase of labor between 01.01.2017-01.11.2018 in Gynecology and Obstetrics Clinic of Health Sciences University Okmeydanı Training and Research Hospital were evaluated retrospectively. In this study, the patients were divided into groups according to the indications of labor, progressive labor, insecure NST, large infant, maternal factor, head pelvic incompatibility. The patients in each indication were divided into two groups as spinal and general anesthesia according to the anesthesia method applied within them. Maternal and fetal results were evaluated retrospectively. NCSS (NumberCruncher Statistical System) 2007 (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) was used for the analysis and comparison of the results. Student t test, Mann Whitney U test, PearsonKi-Square test, Fisher'sExact test and Fisher Freeman Halton tests were used to evaluate the study data. The results were evaluated with 95% confidence interval and p 0.05). The mean gestational week of patients undergoing general anesthesia with cesarean section due to insecure NST indication and head pelvic non-compliance indication was remarkable (p 0.05).