Enterokokların virülans faktörlerinin fenotipik ve genotipik yöntemlerle araştırılması ve antibiyotik direnci ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Investigation of virulence factors of enterococci by phenotypic and genotypic methods and evaluation of their relationship with antibiotic resistance
- Tez No: 608615
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ESEN, UZMAN MİHRİBAN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Enterokokların virülans faktörlerinin fenotipik ve genotipik yöntemlerle araştırılması ve antibiyotik direnci ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hastanemizde çeşitli klinik ve yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların tıbbi mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen örneklerinden izole edilen toplam 121 enterokok izolatı dahil edildi. Her hastadan tek bir izolat alındı. Aktif sürveyans ile alınan klinik örnekler çalışma dışında tutuldu. Çalışmaya alınan izolatların türü ve antibiyotik duyarlılığı konvansiyonel yöntemlerle ve otomatize sistemle [Phoenix 100 (Becton Dickinson Co, Sparks, MD, ABD)] tespit edildi. Bu izolatlar fenotipik yöntemlerle hemolizin, jelatinaz aktivitesi ve biyofilm üretimi açısından, genotipik yöntemlerle de asa1, esp ve gelE virülans gen bölgeleri varlığı açısından araştırıldı. İzolatların virülans özellikleri birbiri ile ve antibiyotik direnci ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 121 izolatın %60,3(73)'ü E. faecalis %39,7(48)'si E. faecium olarak tanımlandı. Bunların %60,3'ü idrardan, %22,3'ü kandan, %12,4'ü yaradan ve %5'i diğer klinik örneklerden izole edildi. E. faecium izolatları E. Faecalis izolatlarına göre ampisilin, gentamisin, streptomisin ve siprofloksasine istatistiksel olarak anlamlı derecede daha dirençli saptandı (p0,05). İzolatlarda en fazla saptanan virülans geni bölgesi %35,5 ile asa1 idi. Bunu %30,6 ile esp ve %28,9 ile gelE takip etmekteydi. E. faecalis izolatlarında asa1, esp, ve gelE virülans gen bölgeleri E.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the virulence factors of enterococci by phenotypic and genotypic methods and to evaluate their relationship with antibiotic resistance. Materials and Methods: A total of 121 isolates, from samples sent to medical microbiology laboratory of patients hospitalized in various clinical and intensive care units in our hospital were included in the study. A single isolate was obtained from each patient. Clinical samples collected with active surveillance were excluded. The type and antibiotic susceptibility status of the isolates included in the study were determined by conventional methods and automated system [Phoenix 100 (Becton Dickinson Co, Sparks, MD, USA)]. These isolates were investigated by phenotypic methods for hemolysin, gelatinase activity and biofilm production and by genotypic methods for the presence of asa1, esp and gelE virulence gene regions. The virulence characteristics of the isolates were compared with each other and with antibiotic resistance. Results: Within the 121 isolates included in our study, 60.3% (73) of them were identified as E. faecalis and 39.7% (48) of them were identified as E. faecium. Of these, 60.3% were isolated from urine, 22.3% from blood, 12.4% from wound and 5% from other clinical specimens. E. faecium isolates were significantly more resistant to ampicillin, gentamicin, streptomycin and ciprofloxacin than E. faecalis isolates (p0.05). The virulence gene region which we detected most in our isolates was asa1 with a 35.5% ratio. This was followed by esp (30.6%) and gelE (28.9%). asa1, esp and gelE virulence gene regions were significantly higher in E. faecalis isolates than in E.