Sıvı elementer diyet, normal enteral beslenme ve glutamin takviyesinin sıçanlarda intestinal anastomozların iyileşmesi üzerine etkileri
The effects of elemental diet, normal enteral feeding and glutamine supplementation on the healing of intestinal anastomoses in rats
- Tez No: 608641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY ERGİNEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada sıçanlarda yapılan ileum anastomozu sonrası farklı postoperatif beslenme rejimlerinin anastomoz iyileşmesi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Enteral beslenmenin anastomoz hattına uyguladığı kuvvetin sütürler ve iyileşmekte olan dokunun direnciyle karşılanması halinde olumlu fizyolojik etkilerinin iyileşmeyi hızlandıracağı, glutamin amino asidinin de lokal etkisinin anastomoz iyileşmesine olumlu etki göstereceği hipotezleri test edilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma her biri 10 sıçandan oluşan dört grup olarak planlanmıştır. Tüm hayvanlara parsiyel ileum transeksiyonu ve anastomozu yapıldı. Postoperatif birinci günden itibaren birinci gruba standart pelet yem ve musluk suyu, ikinci gruba pelet yeme ek olarak suda çözünmüş glutamin verildi. Üçüncü gruba sıvı elementer beslenme ürünü ve musluk suyu verilirken dördüncü grup sıvı elementer diyet ve suda çözünmüş glutaminle beslendi. Postoperatif yedinci gün relaparotomi yapıldı, anastomoz hattını içeren ileum segmenti eksize edilerek patlama basıncı ölçüldü ve inflamasyon bulgularını değerlendirmek için histolojik inceleme yapıldı. Veriler SPSS istatistik programında dört grup ve ikili gruplar olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında mortalite, ağırlık değişimi, anastomoz ayrışması oranı, patlama basıncı ve histolojik skor verilerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda sıçanlarda bağırsak anastomozlarının iyileşmesinde sıvı elementer diyet, normal enteral beslenme ve glutamin takviyesinin etkilerinin incelendiği gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Daha fazla hayvan sayısıyla, cerrahi teknik rafine edilerek ve farklı sonuç parametreleri eklenerek daha anlamlı veriler elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of different diets on the healing of the anastomosis following ileal anastomoses in rats. The hypotheses to be tested are 1-through its positive physiological effects, enteral feeding might accelerate healing provided that the force exerted on the anastomosis can be countered by the suture materials and the healing tissue and 2-the local effects of glutamine might have a positive effect on the healing of the anastomosis. Materials and Methods: The study was planned as four groups of 10 rats each. Partial transection of the ileum and subsequent anastomosis was performed for all animals. Starting from postoperative day one, the first group was given standard rat chow and tap water, second group rat chow and glutamine dissolved in water, third group elemental diet with tap water and the fourth group elemental diet and glutamine in water. On postoperative day 7, through a relaparotomy, the segment of the ileum containing the anastomosis was resected. Bursting pressure was measured and histological examination of the tissue was performed for signs of inflammation. Statistical analyses were performed using SPSS statistics software for four groups and also for combined groups of two. Results: No statistically significant difference was observed between groups regarding mortality, weight difference, rate of anastomosis dehiscence, bursting pressure or histological scores. Conclusion: In this study, no statistically significant difference was observed between groups investigated to see the effects of elemental diet, normal enteral feeding and glutamine supplementation on the healing of intestinal anastomoses in rats. More significant results can be obtained by using a larger sample size, refining the surgical technique and adding more parameters of data.