Ekonomik büyüme sürecinde enerjinin rolü: Türkiye örneği
The role of energy in economical growth process: Turkey sample
- Tez No: 608709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİDEM TUNÇEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Enerji, yaşadığımız çağda üretim ve tüketim için oldukça önemli bir girdi olduğundan hem ekonomik hem de sosyal kalkınma için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Son yıllarda artan enerji tüketimi ile birlikte literatürde enerji ile ilgili pek çok çalışma yapılmakta ve ekonomik büyüme ile olan ilişkisi araştırılmaktadır. Bu çalışmada, 1972-2018 döneminde Türkiye'de Birincil Enerji Tüketimi, Kömür Tüketimi, Sanayi Sektörü, Elektrik Tüketimi, Petrol Tüketimi, ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla arasındaki ilişkisi Toda-Yamamoto nedensellik testi ile incelenmiştir. Sonuç olarak Kömür Tüketimi'nden Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya doğru tek yönlü nedensellik bulunmuşken diğer değişkenlerin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ile herhangi bir nedensellik ilişkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Being quite an important input for the production and consumption in our current era, energy is very important both for the economic and social development. With the recent increase in energy consumption, there has been a lot of ongoing research on energy and its relation to the economic growth. In this research, the relationship between the Primary Energy Consumption, Coal Consumption, Industry Sector, Electricity Consumption, Oil Consumption and Gross Domestic Product in Turkey has been investigated by using Toda-Yamamoto causality test. As a result, while it has been found out that there is a one-way causality towards Coal Consumption from Gross Domestic Product, there is no causality relation between the Gross Domestic Product and other variables.