İki farklı eksantrik hamstring egzersizinin kas hasarı cevapları
Muscle injury response of two different excentric hamstring exercises
- Tez No: 608717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL YAPICI ÖKSÜZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
İki farklı eksantrik hamstring egzersizinin kas hasarı cevaplarını incelemek amacıyla yapılan bu çalışmaya Pamukkale Üniversitesi okul takımından seçilmiş 9 sağlıklı erkek futbol oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. (Xyaş = 20,22 ± 3,80 yıl, Xboy 178,11 ± 4,04 cm, Xvücut ağırlığı= 74,33 ± 10,02 kg) olarak belirlenmiştir. İlk ölçüm günü denekler rastgele yöntemi ile nordic hamstring (NHE) ve slide board (SBE) egzersizini yapacak şekilde iki gruba ayrıldılar. Egzersiz 4 set/ 8 tekrar setler arası 2 dk dinleme olacak şekilde uygulanmıştır. Laktat değerleri deneklerden test bitiminden 3 dk sonra ölçülmüştür. 5 gün dinlenme süresi verilmiştir. İkinci egzersiz günü gruplar yer değiştirilerek aynı test protokolü uygulanmıştır. Deneklerden her iki günde de kan alımı egzersiz öncesi, egzersiz yaptırıldıktan 3., 24. ve 48. saat sonra kan örnekleri alınmıştır. Veriler SPSS 21 paket programıyla analiz edilmiştir. Sürekli değişkenler ortalama ± standart sapma olarak verilmiştir. Normal dağılımı göstermek için Shapiro Wilk Testi kullanılmıştır. Gruplar içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda her iki egzersiz için aynı denekler kullanıldığından bağımlı grup testleri seçilmiştir. Bağımlı grup karşılaştırmasında, parametrik test varsayımları sağlandığında iki değer arasındaki farkın önemlilik testi, parametrik test varsayımları sağlanmadığında ise p değeri düzeltilmiş Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Two different eccentric hamstring exercises were conducted by examining the responses to muscle damage, while 9 healthy male soccer players voluntarily folded there at Pamukkale University school location. (X age = 20.22 ± 3.80 year, X height 178.11, 4.04, X weight= 74.33 ± 10.02). On the first day, the subjects were randomly divided into two groups to do exercises as nordic hamstring (NHE) and slide board (SBE). Exercise was performed with 4 sets/8 repetitions for 2 minutes between sets. Lactate values were measured from the subjects 3 minutes after the end of the test. Resting was given for 5 days after the measurement. On the second exercise day, the subjects were displaced and the same test protocol was applied. Blood samples were taken from the subjects on both days before the exercise and at the 3rd, 24th and 48th hours after the exercise. The data were analyzed with SPSS 21 package program. Continuous variables are given as mean ± standard deviation. It was accepted as a dependent group by using the same group. Shapiro Wilk Test was used to show normal distribution. Because the same subjects were used for both exercises in groups and between groups, dependent group tests were selected. In the dependent group comparison, when the parametric test assumptions were provided, the significance test of the difference between the two values was used, and when the parametric test assumptions were not provided, Wilcoxon paired two-sample test with p-value corrected was used.