Karatede kumite müsabakalarında kullanılan vücut koruyucularının etkinliğinin incelenmesi
Investigation the efficiency of body protectors used during kumi̇te competitions in karate
- Tez No: 608753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gereç ve Yöntem: Araştırma, Dünya Karate Federasyonunun (WKF) resmi müsabakalarda kullanımına onay verdiği 9 farklı marka vücut koruyucu arasından 3 tanesi üzerinde yapılmıştır. Testler düşük ve yüksek şiddetli vuruşlar olmak üzere iki bölümde gerçekleştirilmiştir. Özel olarak hazırlanmış deney düzeneğiyle vücut koruyucular üzerine kumite müsabaka süresi olan 3 dakika boyunca standart vuruşlar uygulanmıştır. Çalışmanın son kısmında WKF onaylı vücut koruyucular ile bir adet WKF onayı olmayan sıradan vücut koruyucu karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 22 İstatistiksel Analiz Programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: The research was carried out on 3 of the 9 different brand body protectors approved by the World Karate Federation (WKF) in official competitions. The tests were carried out in two parts: low and high intensity strokes. Standard strokes were applied to the body protectors with a specially prepaered device test for 3 minutes with a kumite competition time. In the last part of the study, WKF approved body protectors were compared with ordinary body protector. The data was evaluated using IBM SPSS 22 Statistical Analysis Program.