Karate kumite sporcularının baskın olmayan tarafını geliştirici beceri ve fiziksel antrenman programının branş tekniklerine etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of skill and physical training programs to i̇mprove techniques of non-dominant side of karate kumite athletes
  1. Tez No: 660895
  2. Yazar: MUSTAFA A. M. RAJAB MUSTAFA A. M. RAJAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 hafta boyunca karate kumite sporcularının baskın olmayan tarafına uygulanan antrenman programının fiziksel ve beceri özelliklerini geliştirmede etkisinin incelenmesi hedeflenmektedir. Fiziksel özellik olarak patlayıcı güç, reaksiyon zamanı ve hareket sürati, branşa özgü beceri teknikleri olarak kizami zuki, keagi zuki, kizami mawashi geri ve kizami Ura-mawashi geri incelenmiştir. Çalışmamıza İBB cebeci spor kompleksi 13-15 yaş grubundan gönüllü 30 minik ve yıldız erkek karateci, tesadüf (random) yöntemle seçilmiştir. 30 kişilik grubun içinde 15 karateci (yaş:13,67 ±0,62 yıl, boy: 154,53 ±3,99 cm, vücut ağırlığı: 49,73 ±4,65 kg) çalışma grubu olarak; 15 karateci de (yaş: 13,93 ±0,96 yıl, boy: 157,60 ±4,39 cm, vücut ağırlığı: 52,53 ±4,34 kg) kontrol grubu olarak seçilmiştir. Hazırlanan pliometrik, interval ve tekrar antrenman programı çalışma grubuna 8 hafta boyunca en az 48 saat aralıkla (haftada 3 antrenman) düzenli olarak uygulanmıştır. Kontrol grubu ise normal karate antrenmanlarına devam etmiştir. Araştırmaya katılan karate kumitecilerin baskın olmayan tarafının fiziksel testleri, teknik patlayıcı güç testleri, teknik reaksiyon zaman testleri, teknik hareket sürat testleri, ve beceri performansının teknik testleri yapılmış olup sonuç SPSS–22 paket programında analiz edilerek değerlendirilmiştir. Çalışma ve kontrol gruplarının ön test-son test arasındaki farklılığın tespitinde bağımlı gruplar t-testi kullanılmıştır. İki bağımsız grup olan çalışma ve kontrol grupları arasındaki farkların tespiti için ise bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki farklılığın yorumlanmasında anlamlılık düzeyi olarak 0,001 ve 0,05 seçilmiştir. Bu testler ön test ve son test olmak üzere iki kez yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre çalışma ve kontrol gruplarının baskın olmayan tarafın fiziksel ve beceri özelliklerinin ön testleri arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Fakat son testleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim/objective of this study is to examine the effect of 8 weeks training program that applied to the non-dominant side of karate kumite athletes on improving their physical and skill characteristics. Explosive power, reaction time and speed of movement as physical characteristics and kizami zuki, keagi zuki, kizami mawashi geri and kizami Ura-mawashi geri were also investigated as specific skill techniques. In this study, 13-15 an age male volunteer group was chosen from IBB Cebeci sports complex through simple random sampling method. Within group of 30 people; 15 karate players were selected as experimental group (age: 13.67 ± 0.62 years, height: 154.53 ± 3.99 cm, and body weight: 49.73 ± 4.65 kg) and 15 karate players were selected as control group (age: 13.93 ± 0.96 years, height: 157.60 ± 4.39 cm, and body weight: 52.53 ± 4.34 kg) in this study. The prepared plyometric, interval and repeat training program was applied to the experimental group regularly for 8 weeks with a minimum interval of 48 hours (3 training per week). The control group also continued their normal karate training. Physical tests, explosive power technical tests, reaction time technical tests, speed of movement technical test, and skill performance technical tests were performed on the non-dominant side of karate Kumite participating in the research, and the result was analyzed and evaluated through SPSS-22 package program. Dependent groups t-test were used in order to determine the difference between the pretest-posttest of the experimental and control groups. And Independent sample t-test was used in order to determine the differences between the two independent groups, the experimental and control groups. When interpreting the difference between variables, 0.001 and 0.05 were chosen as the level of significance. These tests were done twice, as pre-test and post-test. According to the result of the research, no significant difference was found between the non-dominant side physical and skill characteristics pre-tests of the experimental and control groups (p>0.05). However, a significant difference was found between the post-tests (p0.05).