Hemodiyaliz hastalarında sistatin C düzeyleri ile oksidan-antioksidan durum ve inflamasyon arasındaki ilişki
The relationship between cystatin C levels and oxidant-antioxidant status and inflammation in hemodialysis
- Tez No: 608755
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT, UZMAN NEYRAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sistatin C, böbrek fonksiyon bozukluğunun saptanmasında önemli bir belirteç kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı hemodiyaliz hastalarında sistatin C düzeylerini saptamak, sistatin C düzeyleri ile oksidan-antioksidan durum ve inflamasyon arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma grupları 20 hemodiyaliz hastası ve 20 sağlıklı kontrolden oluşturuldu. Kontrol grubundan ve hemodiyalize girmeden önce hemodiyaliz grubundan kan örnekleri alındı. Serumda sistatin C, TAC, TOS, TNF-α, IL-6, IL-18 düzeyleri ELISA'da, CRP ve bazı biyokimyasal parametreler otoanalizörde analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Cystatin C is considered an important marker for the detection of renal dysfunction. The aim of this study was to determine cystatin C levels in hemodialysis patients and to investigate the relationship between cystatin C levels and oxidant-antioxidant status and inflammation. The study groups consisted of 20 hemodialysis patients and 20 healthy controls. Blood samples were obtained from the control group and from the hemodialysis group before hemodialysis. Serum cystatin C, TAC, TOS, TNF-α, IL-6, IL-18 levels were analyzed by ELISA, CRP and some biochemical parameters were analyzed by autoanalyser.