7,12-dimetilbenzantrasen ile oluşturulan deneysel oral kanser modelinde hypericum perforatum ekstresinin etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of hypericum perforatum extract on 7,12-dimethylbenzanthracene-induced experimental oral cancer
  1. Tez No: 608756
  2. Yazar: DİLARA NUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ RANA KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ağız kanserleri oral kavitenin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen ve erken dönemde teşhis edilip tedavisine başlanmadıkça yüksek mortalite oranlarıyla seyreden kanserlerdir. Bu kanserlerin yaklaşık %90'ını oral skuamoz hücreli karsinomlar oluşturmaktadır. Günümüzde alternatif kanser tedavi araçları bulmak amacıyla pek çok çalışma yürütülmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde çeşitli bitkiler, bitki ekstreleri ve bitkilerden elde edilen kimyasalların kemopreventif etkinliğini inceleyen pek çok araştırma yapılmaktadır. H. perforatum insan için pek çok yararlı etkiye sahip olduğu bilinen, geçmişten günümüze dünyada çeşitli yerlerde geleneksel tıpta kullanılagelmiş bir bitki türüdür. Bu çalışmanın amacı, 7,12-dimetilbenz(a)antrasen ile oluşturulan rat oral skuamoz hücreli karsinom modelinde H. perforatum ekstresinin kemopreventif etkinliğinin ve antioksidan savunma sistemleri üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmada, H. perforatum'un antioksidan etkinliği, radikal giderici aktivitesi ve fenolik madde içeriği in vitro olarak belirlenmiş ve çalışmanın in vivo kısmında kullanılmak üzere ekstre hazırlanmıştır. In vivo çalışma protokolünde 30 adet Wistar erkek rat kontrol grubunda 6 diğer gruplarda 8'er hayvan olacak şekilde rastgele 4 gruba ayrılmıştır (Grup 1: kontrol, Grup 2: DMBA grubu, Grup 3: HP+DMBA grubu, Grup 4: HP grubu). Uygulama yapılan dokulardaki ve kandaki antioksidan savunma mekanizmaları biyokimyasal ve immünohistokimyasal olarak, bağ dokudaki kanseröz değişiklikler immünohistokimyasal olarak, dokuda meydana gelen epitelyal değişikliklerin mevcudiyeti ve dereceleri ise histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Ekstrenin antioksidan savunma sistemi üzerinde özellikle kanserojenle birlikte uygulandığında bazı antioksidan enzimleri baskılayıcı etki gösterdiği görülmüştür. İmmünohistokimyasal incelemede bağ dokusuna kadar invaze olan lezyonların oluşmadığı değerlendirilmiştir. Histopatolojik inceleme sonuçlarına göre H. perforatum ekstresinin kanseröz değişiklikleri %100 önlemese de kemopreventif etki gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bitkinin umut vadeden bir kemopreventif ajan olduğu ve bu çalışmanın sınırlılıklarının aşıldığı araştırmalar ve doz çalışmaları yapılarak ekstrenin tam potansiyelinin değerlendirildiği çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oral cancers may emerge from anywhere in the oral cavity and unless diagnosed at an early stage and treatment is initiated immediately they demonstrate high mortality rates. Nearly 90% of all oral cancers are oral squamous cell carcinomas. Today, there are many ongoing studies in order to find alterative curative agents against cancer. There are many studies investigating the chemopreventive properties of various plants, plant extracts and plant-deried chemicals, especially in developing countries. H. perforatum is known to have many beneficial properties for the organism and has been used for traditional medicine in various cultures. The purpose of this study was to investigate the chemopreventive properties of H. perforatum on 7,12-dimethylbenz(a)anthracene-induced rat oral squamous cell carcinoma model and the plant's effects on the antioxidant defence mechanisms. In the study, the in vitro antioxidant efficacy, radical scavenging activity and phenolic compound content of H. perforatum was determined and an extract was prepared to be used in the in vivo part of the study. In the in vivo study protocol, 30 Wistar male rats were divided randamly into 4 groups as 6 in the control and 8 in each of the other groups (Group 1: control, Group 2: DMBA group, Group 3: HP+DMBA group, Group 4: HP group). The antioxidant defence mechanisms in tissue and blood samples were evaluated biochemcally and immunohistochemically, the cancerous changes in connective tissue were investigated immunohistochemically and epithelial changes in the tissue samples were evaluated histopathologically. The extract revealed an inhibitory effect on some antioxidant enzymes especially when it is applied together with the carcinogen. Immunohistochemical evaluations revealed no invasive changes in the connective tissue. According to the histopathological resuts, H. perforatum showed chemoprevetive effects although it did not prevent carcinomatous changes in the epithelium to 100%. The results of this study shows that H. perforatum is a promising chemopreventive agent and furthes studies without the limitations of this one and dose determination studies may be able to evaluate the full potential of this plant.