Özel sağlık kurumları kapsamında kişisel sağlık verilerinin işlenmesi ve korunması
Processing and protection of personal health data in the scope of private health institutions
  1. Tez No: 608784
  2. Yazar: HAMZA BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kişisel sağlık verileri, günümüzde, son derece gelişmiş bilişim tabanlı sistemler aracılığıyla, pek çok kişi ve kurum tarafından gerçekleştirilen toplanma, depolanma, paylaşılma gibi farklı veri işleme faaliyetlerine konu olmaktadır. Bu veri işleme faaliyetlerinde bulunan önemli aktörlerden biri de hiç şüphesiz özel sağlık kurumlarıdır. Özel sağlık kurumları, sundukları sağlık hizmeti sürecinde, çok sayıda ve çeşitte kişisel sağlık verisini elde etmekte, depolamakta ve Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu başta olmak üzere çok sayıda kişi ve kurumla paylaşmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte bu faaliyetlerin gerçekleştirilmesi sürecinde, bilişim tabanlı sistemlerin payının her geçen gün artması ve kişisel sağlık verilerinin diğer kişisel verilere kıyasla hassas nitelikte olması da göz önünde bulundurulduğunda, özel sağlık kurumlarının kişisel sağlık verilerini hangi şart ve kapsamda işleyebileceğinin ve kişisel sağlık verilerinin hukuka aykırı işlenmesi halinde ilgili kişilerin hangi hukuki yollara başvurabileceğinin belirlenmesi son derece önemlidir. Bundan dolayı bu çalışmada özel sağlık kurumları çerçevesinde kişisel sağlık verilerinin işlenmesi ve korunması incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, personal health data has become the subjekt to different data processing activities such as collecting, storing, sharing performed by many people and organizations through highly advanced information-based systems. One of the important actors involved in these data processig activities is undoubtedly private health institutions. Private health institutions obtain, store a great number and variety of personal health data and transfer these data to a large number of individuals and institutions, particularly the Ministry of Health and the Social Security Institution. Considering the increasing share of information-based systems in the process of carrying out these activities in conjunction with the developing technology and the sensitive nature of personal health data compared to other personal data, it is highly important to determine under what conditions private health institutions can process personal health data and which legal remedies data subject may apply for if processing of personal health data is unlawful. Therefore, this study will examine the processing and protection of personal health data within the framework of private health institutions