Fazla çalışmanın ispatı
Proof of overtime
  1. Tez No: 608899
  2. Yazar: AYŞENUR AYDOĞDU GÜNALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Fazla çalışma, iş hayatının vazgeçilmez bir unsurudur. Ancak, uygulamada birçok işveren, işçilere hak ettikleri ücreti vermemekte ve işçilerin fazla çalışma alacaklarını talep etme hakları ortaya çıkmaktadır. Bu taleplerin kabul edilebilmesi için mahkeme nezdinde ispatlanmaları gerekmektedir. Bu çalışmada, fazla çalışmanın ispatı için kullanılacak olan ispat araçları incelenmiş olup bu araçların işçi ve işveren açısından etkileri Yargıtay Kararları ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Overtime is an indispensable element of a business life. However, in practice, many employers do not pay deserved payment to the employees. Thus, the right to claim overtime payment comes forward. These claims have to be proven before the court in order to be accepted. In this study, the proof instruments to be used for proof of overtime is analyzed, and the effect of these instruments in terms of employees and employers, is evaluated in accordance with the Supreme Court's decisions.