Bilişim teknolojileri ve yazılım dersine ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher's views on computer technologies and software course
  1. Tez No: 420601
  2. Yazar: KAMİL TAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın temel amacı 2014-2015 eğitim-öğretim yılında ortaokul bilişim sistemleri ve yazılım dersi öğretim programını bilgisayar öğretmeni görüşlerine göre değerlendirmektir. Araştırmada nicel yöntemlerden anket, nitel yöntemlerden görüşme kullanılmıştır. Nicel çalışma grubu için 60 bilgisayar öğretmenine web üzerinden ulaşılarak ankete cevap vermeleri sağlanmıştır. Nitel veriler için, 5 bilgisayar öğretmeni ile görüşmeler yapılmıştır. Nicel verilerin analizi için frekans, yüzde dağılımı ve verilerin öğretmenlerin cinsiyetine, mezun oldukları okula ve çalışma sürelerine göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını hesaplamak üzere t-testi ve tek yönlü anova testi yapılmıştır. Nitel veriler için görüşmeler ses kayıt cihazı ile kaydedilmiş, bilgisayar ortamına aktarılmış, satır satır okuma tekniği ile içerik analizi yapılmıştır. Yapılan anket çalışması sonucunda; öğretmen görüşlerine göre bilişim teknolojileri ve yazılımı dersi için bilişim okur yazarlığı olarak, bilişim teknolojilerini kullanarak iletişim kurma, bilgi paylaşma ve kendini ifade etme, araştırma, bilgiyi yapılandırma ve işbirlikli çalışma ve problem çözme, programlama ve özgün ürün geliştirme bakımından genel olarak oldukça olumlu değerlendirildiği tespit edilmiştir. Sonuçlara genel olarak bakıldığında, bilgisayar öğretmeni görüşlerine göre, bilgisayar dersi hedeflerinin öğrenci düzeyine uygun olduğu belirtilmiştir. Programda, bilgi iletişim vizyonu çerçevesinde ilgili konulara daha geniş yer verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research study is to evaluate the views of computer teachers on the computer technologies and software course in 2014-2015 school year. A questionnaire as a quantitative tool and an interview as a qualitative tool was used in this study. 60 computer teachers were reached via web and ensured to answer the questionnaire for the quantitative study group. Five computer teachers were interviewed for the qualitative data. Frequency and percentage distribution were calculated and t-test and one-way ANOVA were implemented to calculate whether there was a significant difference in terms of the gender, the school from which the teachers graduated and the working time. The interviews for the qualitative data were recorded, then they were computerized and analyzed via content analysis. The results of the questionnaire indicated that the teachers' views towards computer technologies and software course were generally positive in terms of computer technologies literacy, communication by using computer technologies, sharing information and expressing oneself, researching, constructing the language and collaborative work and problem solving, coding and developing an original product. When the results have been examined generally, it has been stated that the objectives of computer sciences are suitable for the students' level. The relevant topics should be given in wide coverage within the curriculum as a part of the information communication vision.