9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ders kitabındaki masal metinlerinin hedef kitleye kazandırmak istediği bilgi ve değerler açısından incelenmesi
The analysis of tale texts in the 9th class Turkish language and literature co-ursebook in terms of the knowledge and values wanted to gain to the target group
  1. Tez No: 608950
  2. Yazar: SULTAN BEKTAŞ ÇAKMAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİYE DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada Türk dili ve edebiyatı ortaöğretim müfredatında 9. Sınıf 4. Ünitede yer alan masal konusu ile ilgili 2017-2018 Eğitim- Öğretim yılında kullanılan ders kitabında yer alan 10 masal metni incelenmiştir. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ça-lışmamanın problem durumu, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, varsayımlar yer al-maktadır. İkinci bölümde kavramsal çerçeve yer almaktadır. Araştırmanın konusu olan ma-salın tanımı, yapısı, dil ve üslûp hususiyetleri, masalın muhtevası, masal türler, masalların kaynakları, masal inceleme yöntemleri, masalın diğer türlerle ilişkisi, Türk edebiyatında ma-sal isimli başlıklarla konunun kavramsal çerçevesi çizilmiştir. Üçüncü bölümde ise yöntem bölümü olup araştırmanın modeli, evren ve örneklemi, verilerin toplanması ve analizi yer almaktadır. Araştırmanın asıl bölümü olan dördüncü bölümde“9. sınıf Türk dili ve edebiya-tı kitabında yer alan”metinler incelenmiştir. Metinler hazırlık çalışmaları, kullanılan resimle ilişkisi, türü yansıtması ve anlama yorumlama bölümleri ile birlikte bir bütün olarak ele alın-mıştır. Masal metinleri kitaptaki sıralarıyla ele alınmıştır. Bu metinler 4 tanesi asıl metin iken 3 tanesi hazırlık çalışmalarında 3 tanesi ölçme ve değerlendirme çalışmalarında kullanılmış-tır. Beşinci bölümde araştırmanın sonuçlarına dayanarak önerilerde bulunulmuştur. Öneriler kitap hazırlayanlara, öğretmenlere ve öğrencilere yöneliktir. Kitaplarda araştırmanın amacı-na uygun olarak kullanılabilecek metin örnekleri de bu bölümde verilmiştir. Çalışmanın var-sayımı Türk dili ve edebiyatı ders kitaplarında kullanılan masal metinlerinin hedef kitleye kazandırmak istediği bilgi ve değer açısından yetersiz olduğuydu. İncelemeler varsayımımı-zı doğrulamıştır. Bu nedenle masal seçkin kaynaklardan hedef kitleye uygun seçilen masal örnekleri ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ten tale texts in the text book used in the 2017-2018 academic year related to the tale subject in the 9th Grade Unıt 4 in the Turkish Language and Literature secon-dary school curriculumwere examined. Our study consist of five charpters. In the first part , the problem status of the study, the purpose of the research, the importance of the research and the assumptions are given. In the second part, conceptual framework is given. The de-finition, structure, language and style characteristics of fairy tales, the content of fairy tales, the sources of fairy tales, the types of fairy tales the methods of fairy tales, the relationship between fairy tales and other genres, the conceptual framework of the subject is drawn in Turkish literature. The third parts is the method section and the research model, universe and sample, data collection and analysis are included. In the fourth chapter, which is the main part of the research, the texts in the 9th grade Turkish language and literature boks are examined. The texst are discussed as a whole together with the preparatory studies, the relationship between the picture used, the genre reflecting and understanding and interpre-tation sections. Fairytale texts are discussed in the order of the book. While four of these texts were the main text, three of them were used in preparation studies and three of them were used in measurement and evalution studies. In the fifth chapter, suggestions were made based on the results of the research. The recommendations are aimed at bookmakers, teachers and students. The text samples that can be used in the boks for the purpose of the research are also given in this section. The assumption of the study was that the fairytale texts used in Turkish language and literature textbooks were insufficient in terms of the knowledge and value they wanted to gain to the target audience. The examinations confir-med our assumption. For this reason, the fairytale was concluded with selected fairytale examples from selected sources.