Fen lisesi öğrencilerinin fizik problemlerini çözerken kullandıkları stratejiler: Cinsiyet, ders başarısı ve sınıf düzeyi ilişkileri
Physics problem solving strategies used by scince high school students: Gender, achievement and grade relations
  1. Tez No: 608968
  2. Yazar: SERKAN YOLCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı Fen Liselerinde öğrenim gören öğrencilerin fizik derslerinde fizik problemlerini çözerken kullandıkları stratejileri belirlemek ve öğrencilerin strateji kullanımlarının cinsiyet, fizik dersindeki başarı düzeyleri ve öğrenim gördükleri sınıf düzeyi ile ilişkilerini incelemektir. Araştırma 2016-2017 eğitim öğretim yılında , İzmir Büyükşehir il sınırları içerisinde bulunan üç devlet Fen Lisesi'nde yapılmıştır. Araştırmada genel tarama modelinin kesit alma yaklaşımı kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak nicel ve nitel yöntemlerden yararlanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin fizik problemlerini çözerken kullandıkları stratejileri belirlemek amacıyla Eryılmaz Toksoy ve Çalışkan (2015) tarafından geliştirilen“Lise Düzeyi-Fizikte Kullanılan Problem Çözme Stratejileri Ölçeği”(LD-FKPÇSÖ) ve Çalışkan (2006) tarafından üniversitede öğrenim gören öğrencilerin fizik problem çözme davranışlarını belirlemek üzere kullanılan“Fizik Problemlerini Çözme Değerlendirme Formu”(FPÇDF) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Araştırma bulguları Fen Lisesi öğrencilerinin kullanmış oldukları stratejiler ile cinsiyet,ders başarısı ve sınıf düzeyi arasında ilişkiler olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine strategies used by students in Science High Schools while solving physics problems and investigate the relationship between strategy usage with gender, level of achievement and grade level. The research was done in 2016-2017 educational year at three state science high school in İzmir Metropolitan District.“High School Level-Problem Solving Strategies Scale used in Physics”developed by Eryılmaz Toksoy ve Çalışkan (2015) and“Physics Problem Solving Evaluation Form”developed by Çalışkan(2006) were used to determine the strategies used by students while solving physics problems. The research was conducted by using the cross-sectional approach which is one of the general survey methods. As data gathering tools qualitative and quantitative methods were used. In the analysis of the data arithmetic mean, standart deviation, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, constructed interviews were used. The results of the research indicated the relationship between the strategies used by Science High School students and gender, level of achievement and grade level.