Felsefi sorgulama ile birleştirilmiş matematik etkinliklerinin üstün yetenekli öğrencilerin soru sorma becerilerine etkisi
The effect of mathematics activities combine with philosophical inquiry on the skills of asking questions of the gifted students
  1. Tez No: 608969
  2. Yazar: GÜLÜNAY ERGUT KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KARABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, felsefi sorgulama ile birleştirilmiş matematik etkinliklerinin üstün yetenekli öğrencilerin soru sorma becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi olarak müdahale programı hakkında tanımlayıcı, açıklayıcı durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Bornova Şehit Fatih Satır Bilim ve Sanat Merkezine devam eden üstün yetenekli 5. Sınıf öğrencilerinden rastgele seçilen 5 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları, çalışma kağıtları, yarı yapılandırılmış görüşmeler, doğrudan gözlemler ve ses kayıtları oluşturmaktadır. Etkinlikler süresince kaydedilen öğrencilerin sorduğu sorular araştırmacı tarafından uzman görüşleriyle oluşturulan“Matematiksel Sorgulama Soru Kadranı (MSSK)”kullanılarak analiz edilmiştir. Felsefi sorgulama ile birleştirilmiş matematik etkinliklerinin, üstün yetenekli öğrencilerin soru sorma becerilerini etkinlik başına düşen ortalama soru sayısı ve soru türleri bağlamında geliştirdiği görülmüştür. Ayrıca MSSK'nın matematiksel sorgulama sürecinde oluşan soruların sınıflandırılmasında kullanılmasının, öğrencileri derslerde üst düzey sorular sormaya teşvik ettiği ve sorgulama sürecinin anlaşılmasını ve takip edilmesini kolaylaştırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of mathematical activities combined with philosophical inquiry on the questioning skills of gifted students. In the study, descriptive and explanatory case study method was used as a qualitative research method. The randomly selected 5th grade students attending Bornova Sehit Fatih Satır Science and Art Center has been the sampling of this study. Data collection tools are worksheets, semi-structured interviews, direct observations and voice recordings. In order to determine the level of questions asked by the students, "Mathematical Inquiry Question Quadrant (MIQQ) which was formed by the researcher with expert opinions. It has been observed that the mathematical activities combined with philosophical inquiry would enable the development of questioning skills of gifted studens in activities of the average number of questions and the types of questions. In addition, when used in classifying questions that occured during the MIQQ's mathematical inquiry process encourages students to ask high-level questions in the courses, improves their understanding and eases the follow-up of the inquiry process.