Çokkültürlülüğün 1968'den günümüze sosyal bilgiler ders kitaplarına yansıması
The reflection of multiculturalism in social studies textbooks from 1968 to the present
- Tez No: 608970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bu çalışma;“giriş”,“kavramsal çerçeve ve ilgili araştırmalar”,“yöntem”,“bulgular”,“sonuç, tartışma ve öneriler”olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır. Çokkültürlülüğün sosyal bilgiler ders kitaplarına yansımalarının irdelendiği bu çalışma, 1968 yılından günümüze dek uzanan sosyal bilgiler ders kitaplarını kapsamaktadır. Bu dönemin geniş bir zaman aralığına karşılık gelmesi sebebiyle kritik öğretim programı değişikliğinin yaşandığı dönemler dikkate alınarak, inceleme beş farklı dönem aralığına ayrılarak gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda her dönemde beşer ders kitabının incelemesine yer verilerek, toplamda 25 tane ders kitabı incelenmiştir. Bu incelemelerde bütünsel bir bakış açısı sağlayabilmek için inceleme belli bir kademe ile sınırlandırılmamıştır, incelemede 4. 5. 6. ve 7. sınıf kademelerine ait sosyal bilgiler ders kitapları kullanılmıştır. Sonuç olarak, çokkültürlülüğün sosyal bilgiler ders kitaplarına yansımalarına değinilmiştir ve ders kitaplarındaki çokkültürlü niteliğin geliştirilebilmesi üzerine öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work consists of five main sections:“introduction”,“conceptual framework and related researches”,“method”,“summary of findings”,“conclusion, discussion and suggestion”. The research, which examines the reflection of multiculturalism in social studies textbooks, includes social studies researching books dating from 1968 till present days. Considering the period in which a critical curriculum change is taking place due to the fact that this period corresponds to a wide time interval, the current study was divided into five different period intervals. In this context, five academic books were examined for each relevant period interval and in total 25 books were analyzed. In order to provide a holistic perspective in these reviews, the review is not limited within the certain level, also academic books in social sciences of 4th, 6th and 7th levels of grades were used. In conclusion, reflections of multiculturalism in social studies textbooks are mentioned and suggestions for the development of multicultural attribute in these books have been made.