PISA 2015 matematik ve fen bilimleri alt testlerinde değişen madde fonksiyonunun Rasch Ağacı yöntemiyle belirlenmesi
An investigation of differantial item functioning in PISA 2015 mathematics and science subtests with Rasch Tree method
  1. Tez No: 608987
  2. Yazar: TURGUT DAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2015 fen bilimleri ve matematik alt testlerindeki maddelerin ülke, sınıf ve cinsiyete göre değişen madde fonksiyonu (DMF) içerip içermediğini incelemektir. Araştırmada olası DMF'nin tespit edilmesinde Rasch Ağacı (Raschtree) Yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, PISA 2015'e katılan Türkiye, ağırlıklı alan olan fen okuryazarlığı puanları ortalamasına göre yapılan sıralamada Türkiye'nin bir sıra önünde yer alan Arnavutluk ve Türkiye'nin bir sıra arkasında yer alan Trinidad ve Tobagolu öğrencilerin fen bilimleri ve matematik alt testlerine verdiği yanıtlardan oluşmaktadır. Uygulamaya katılan öğrencilerin 7. sınıftan 12. sınıfa kadar öğrencilerden oluştuğu görülmektedir. Bu araştırmada uygulamaya katılan öğrencilerin büyük bölümünü oluşturan 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin verileri kullanılmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde, hangi maddelerin hangi gruplar için daha kolay veya daha zor olduğu Rasch ağacı yöntemi ile grafikler ve madde güçlük düzeylerinin karşılaştırılması ile bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda fen bilimleri alt testinde 9 maddede, matematik alt testinde 3 maddede DMF olduğu tespit edilmiştir. Bu maddelerin tamamı ülke değişkenine göre öncelikli olarak DMF özelliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the items in the Programme for International Student Assessment (PISA) 2015 science and mathematics subtests contain differential item functioning (DIF) that varies by country, class and gender. In the study, Rasch Tree Method was used to determine the possible DIF. The data for this study consists of those participants from Turkey, Albania preceding Turkey and Trinidad and Tobago following Turkey according to the average scores of science literacy as the base field in PISA 2015.It is seen that the students who participated in the application consisted of students from 7th to 12th grade. In this research, the data of 9th and 10th grade students, which make up the majority of the participants in the application, were used. When the results of the analysis were examined, it was found out which items were easier or more difficult for which groups with Rasch tree method by comparing graphs and item difficulty levels. As a result of the analysis, DMF was found in 9 items in science subtest and 3 items in mathematics subtest. All of these items have DIF priorily according to country variable.