Etik liderlik, işe adanmışlık ve yönetsel yaratıcılık arasındaki ilişki: Yapı malzemeleri sektöründe bir uygulama
The relationship between ethical leadership, work engagement and administrative creativity: An application in building materials sector
  1. Tez No: 608989
  2. Yazar: ALİ İHSAN DURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEVİM YUMUK GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Günümüzde işletmelerin kuruluş amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için insan faktörüne önem vermelerinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Dinamik iş çevresinde gerçekleşen hızlı değişimlere uyum sağlayabilme gerekliliği, yaratıcılık kavramının önemini ortaya koymaktadır. Yaratıcılığın etkin şekilde kullanılabilmesi için yaratıcılığı anlayabilen bir yönetimin varlığı hayati önem taşımaktadır. Çalışanların liderlerini etik bir lider olarak görmeleri, ona güvenmeleri, çalışanların işine olan adanmışlığını ve örgüt içerisindeki yaratıcı kişiliklerini ortaya çıkarmada etkili olacağı düşünülmektedir. Yapılan bu çalışmada; etik liderlik, işe adanmışlık ve yönetsel yaratıcılık arasındaki ilişkinin açıklanması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, yapı malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli bir firmanın çalışanları ana kütlemizi oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. 373 çalışanın katılım gösterdiği araştırmada etik liderlik, işe adanmışlık ve yönetsel yaratıcılık arasındaki ilişki korelasyon analizi ile incelenmiştir. Aralarında ilişki tespit edilen bu üç değişkenin birbirilerine etkisini belirlemek amacıyla regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma neticesinde etik liderlik ile işe adanmışlık arasında pozitif yönlü ve orta dereceli bir ilişki olduğu, etik liderlik ve yönetsel yaratıcılık arasında pozitif yönlü ve orta dereceli bir ilişki olduğu, işe adanmışlık ve yönetsel yaratıcılık arasında pozitif yönlü ve orta dereceli bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yapılan regresyon analizi neticesinde de işe adanmışlıktaki değişimin %26,4'ünün etik liderlik değişkeni tarafından, yönetsel yaratıcılıktaki değişimin %41,5'inin etik liderlik tarafından, yönetsel yaratıcılıktaki değişimin %32,8'inin işe adanmışlık tarafından açıklandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is necessary to put emphasis on human factor in order to realize the founding purposes of enterprises. The need to adapt to the rapid changes in the dynamic business environment reveals the importance of the concept of creativity. In order to use creativity effectively, the existence of a management that understands creativity is vital. It is thought that when employees see their leaders as an ethical leader and trust them, it results in being effective in revealing the dedication of the workers to their work and their creative personalities within the organization. In this study, it is aimed to explain the relationship between ethical leadership, work engagement and administrative creativity. Within the scope of the research, the employees of a large-scale company operating in the building materials sector constitute our sample. The questionnaire technique, one of the quantitative research methods, was used as the data collection method. The relationship between ethical leadership, work engagement and administrative creativity was examined by correlation analysis. Regression analyzes were performed to determine the effects of these three variables on each other. As a result of the research, it was found that there is a positive and moderate relationship between ethical leadership and work engagement, there is a positive and moderate relationship between ethical leadership and administrative creativity, and there is a positive and moderate relationship between work engagement and administrative creativity. As a result of the regression analysis, it was found that 26.4% of the change in work engagement was explained by the ethical leadership variable, 41.5% of the change in administrative creativity was explained by ethical leadership, and 32.8% of the change in administrative creativity was explained by the work engagement.