Etik liderlik ve örgütsel demokrasinin örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisinde işe adanmışlığın aracı rolü
The mediating role of work engagement in the effect of ethical leadership and organizational democracy on organizational identification
- Tez No: 724806
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KAYGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Liderlerin etik davranışları çalışanlar üzerinde işe ve kişisel yaşama yönelik olumlu etkiler yaratmaktadır. Demokratik sistemlerin günümüzde devlet yönetiminde ve hayatın olağan her alanında kullanılması, örgütlerinde demokratik yapılar inşa etmesi yönündeki baskıları artırmaktadır. Bu bağlamda etik liderlerin örgütsel demokrasi davranışını desteklemesi ve geliştirmesi için çalışması etik bir davranış olarak görülmektedir. Etik liderlik ve örgütsel demokrasinin uygulandığı örgüt yapılarında literatüre uygun olarak işe adanmışlık ve örgütsel özdeşleşmenin artması beklenmektedir. Bu kapsamda, yapılan çalışmanın amacını etik liderlik ve örgütsel demokrasinin örgütsel özdeşleme üzerindeki etkisinde işe adanmışlığın aracı rolünü belirlemektir. Çalışma bir kamu üniversitesinde farklı unvan ve birimlerde bulunan 322 akademik personel ile gerçekleştirilmiştir. 322 akademik personelden elde edilen veriler SPSS ve AMOS programı ile analiz edilerek sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda etik liderlik ile örgütsel özdeşleşme arasında işe adanmışlığın kısmi aracı etkisi olduğu, örgütsel demokrasi ile örgütsel özdeşleşme arasında işe adanmışlığın kısmi aracı etkisi olduğu belirlenmiştir. Etik liderlik ve örgütsel demokrasinin beraber bulunduğu ortamlarda ise tam aracılık etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ethical behaviors of leaders create positive effects on employees towards work and personal life. The use of democratic systems in state administration and in every ordinary field of life today increases the pressures to build democratic structures in their organizations. In this context, it is seen as an ethical behavior that ethical leaders work to support and develop organizational democracy behavior. In organizational structures where ethical leadership and organizational democracy are implemented, it is expected that work dedication and organizational identification will increase in accordance with the literature. In this context, the aim of the study is to determine the mediating role of work engagement in the effect of ethical leadership and organizational democracy on organizational identification. The study was carried out with 322 academic staff from different titles and units in a public university. The data obtained from 322 academic staff were analyzed with SPSS and AMOS program and the results were obtained. As a result of the research, it was determined that there is a partial mediating effect of work engagement between ethical leadership and organizational identification, and that there is a partial mediating effect of work engagement between organizational democracy and organizational identification. It has been determined that there is a full mediation effect in environments where ethical leadership and organizational democracy coexist.