Etik liderliğin çalışanların işe adanmışlık düzeylerine etkisi
The effect of ethical leadership on employees' work engagement levels
  1. Tez No: 803941
  2. Yazar: REMZİ GÜRER GERÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TALİP AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Etik liderlik, bireylerin, örgütlerin ve toplumun refahını ve gelişmesini teşvik etmek amacıyla karar almada etik değerlere ve ilkelere öncelik veren bir liderlik biçimidir. İşe adanmışlık, çalışanların işlerine tamamen daldıklarında ve kendilerini işlerine verdiklerinde yaşadıkları olumlu, tatmin edici ve anlamlı psikolojik durumu ifade etmektedir. İşe adanmışlığı yüksek çalışanlar, yüksek düzeyde enerji, odaklanma ve akış deneyimledikleri için iş memnuniyeti, performans ve iyi oluş düzeyleri yüksektir. Etik liderlik, işyerinde ahlaki değerlere ve sorumluluğa dayalı bir kültürün belirleyicisi olduğu için işe adanmışlığı olumlu yönde etkileme potansiyeline sahiptir. Bu araştırmanın amacı, etik liderliğin işe adanmışlığa etkisini belirlemektir. Ayrıca, demografik ve çalışma ile ilgili değişkenlere göre çalışanların işe adanmışlık düzeylerinin farklılık gösterip göstermediği de araştırmanın diğer bir amacıdır. Bu amaçla, kolayda örnekleme yoluyla ulaşılan 437 beyaz yakalı çalışandan veri elde edilmiştir. Araştırmanın bulguları, çalışanların etik liderlik algılarının işe adanmışlıkları üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ethical leadership is a form of leadership that prioritizes ethical values and principles in decision-making in order to promote the well-being and development of individuals, organizations, and society at large. Work engagement refers to the positive, satisfying, and meaningful psychological state that employees experience when they are fully immersed and committed to their work. Employees with high levels of work engagement experience high levels of energy, focus, and flow, resulting in high levels of job satisfaction, performance, and well-being. Ethical leadership has the potential to positively influence work engagement as it is a determinant of a culture based on moral values and responsibility in the workplace. The main purpose of this study is to determine the effect of ethical leadership on work engagement. Another aim of the research is to determine whether employees' level of work engagement differs according to demographic and work-related variables. For this purpose, the data obtained from 437 white-collar employees reached through convenience sampling. The findings of the study show that employees' perceptions of ethical leadership have an impact on their work engagement.