Öğretmen adaylarının ve öğretim elemanlarının eğitimde teknoloji kullanımı ve e-öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluklarının incelenmesi
The investigation of teacher candidates' and faculty members' use of technology in education and their readiness for e- learning
- Tez No: 609042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada öğretmen adaylarının ve öğretim elemanlarının eğitimde teknoloji kullanımı ve e-öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluk düzeylerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada genel tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılar, bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde okuyan öğretmen adayları ve çalışan öğretim elemanlarıdır. Bu çalışmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden ulaşılabilir örnekleme yöntemi seçilmiştir (Yıldırım ve Şimşek, 2006). 2018-2019 öğretim yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 777 öğretmen adayı ile aynı fakültede görev yapmakta olan 47 öğretim elemanına ulaşılmıştır. Bu çalışmada veriler, öğretmen adayları için“Öğretmen adaylarının eğitimde teknoloji kullanımı anketi”ve“Üniversite öğrencilerinin e-öğrenmeye hazır bulunuşluğu ölçeği”ile toplanmıştır. Öğretim elemanları için ise,“Öğretim elemanlarının eğitimde teknoloji kullanımı anketi”ve“Akademik personelin e-öğrenmeye hazır bulunuşluğu ölçeği”ile toplanmıştır. Öğretmen adaylarına ve öğretim elemanlarına uygulanan anketin ilk bölümünde katılımcıların demografik özellikleri, ikinci bölümde ise ders sırasında kullanılan teknolojiler, iletişim kurmak için kullanılan teknolojiler ve araştırmalar sırasında kullanılan teknolojiler ve yöntemler ile ilgili maddeler yer almıştır. Öğrenciler için e-öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluk ölçeğinde altı faktör ve 33 madde yer almıştır. Öğretim elemanlarına yönelik e-öğrenmeye hazırbulunuşluk ölçeğinde ise dört faktör ve 35 madde yer almıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze ortamda mobil teknolojiler aracılığıyla çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23 programı ile analiz edilmiştir. Betimsel veri analizi, t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, öğretmen adaylarının e-öğrenmeye hazırbulunuşluk durumlarının cinsiyete, yaşa, sınıf düzeyine ve bölüme göre anlamlı farklılıklar görülmüştür. Öğretim elemanlarının e-öğrenmeye hazırbulunuşluk durumlarının ise unvana ve bölüme göre anlamlı bir farklılık görülmüş fakat cinsiyete, yaşa ve çalışma süresine göre anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate teacher candidates' and faculty members' use of technology in education and the readiness for e-learning in terms of different variables. Descriptive and correlational model was used in this study, which is one of the survey researches. The participants were teacher candidates and instructors in the faculty of education in a public university. In this study, accessible sampling method was chosen among purposeful sampling methods (Yıldırım & Şimsek, 2006). The data was collected from 777 teacher candidates and 47 faculty members from Buca Faculty of Education in Dokuz Eylul University in the 2018-2019 academic year. The data collection from university students was achieved by using“The questionnaire on investigating of use of technology in education”and“The scale of university students' readiness for e-learning”.“The questionnaire on investigating of use of technology in education”and“The scale of academic staff's readiness for e-learning”were used for faculty members. The first part of the questionnaire included questions about the demographic of the participants while the second part was about the frequency of using technologies used during and after a lecture and, the frequency of using technology for communication among classmates. The readiness for e-learning scale for teacher candidates has six factors and 33 items. There were four factors and 35 items on the scale for the academic staff. The online questionnaire was applied by face-to-face meetings by the researcher himself. The data were analyzed with SPSS 23 program. In addition to descriptive statistics, t-test and one-way ANOVA were used to evaluate the date. The findings of the study indicated a significant difference between teacher candidates' e-learning readiness according to their gender, age, level of study and department classification. Similarly, there was a significant difference in the readiness for e-learning for faculty members according to their title and department classification. But no significant difference was found according to their gender, age and working time. Some suggestions were made based on the results obtained in the study.