Kamu özel işbirliği modeli ile gerçekleştirilen şehir hastaneleri projelerinde hibrit örgütlenme modelinin değerlendirilmesi
An evaluation of hybrid organization model on the city hospital projects run by public-private partnership model
- Tez No: 609046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Türkiye' de uygulama alanı genişleyen Kamu Özel İşbirliği Modeli (KÖİ) bu çalışmanın dayandığı temel konudur. 2016-2019 yılları arası KÖİ Modeli kullanılarak on adet şehir hastanesi projesi gerçekleştirilmiş ve hizmet vermeye başlamıştır. Sağlık sektöründe yapılan reformlar ve sistem revizyonları sonrası kamu ile özel sektörü bir araya getiren KÖİ modelinin kullanılması ile hayata geçirilen“Şehir Hastaneleri”hakkında Türk yazınında yeterli sayıda çalışmanın olmaması çalışmamızı bu yönde gerçekleştirmemiz için motive edici olmuştur. Bu kapsamda çalışma, kamu ile özel sektörün rakip kurumsal mantıklara sahip olmalarına rağmen organize oldukları“şehir hastaneleri”nin“hibrit örgütlenme”modeline yaklaşımını değerlendirmeye çalışmaktadır. Hazırladığımız bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, KÖİ modeli genel hatları ve tanımlayıcı uygulama detayları ile alınmış ve Dünya' daki ve Türkiye'deki uygulama seyri sunulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, KÖİ sağlık sektörü açısından tanımlanmaya çalışılmış ve sağlık sektöründe kullanılan farklı KÖİ yöntemleri ve uygulamaları sunulmuştur. Üçüncü bölüm, hibrit örgütlenme modeli hakkında bilgilerin sunulduğu, hibritliğin oluşum ve çevre şartlarının tanımlandığı, Türk sağlık alanında değişim gösteren kurumsal mantıkların“şehir hastaneleri”ne nasıl yansıdığı konularına odaklanmıştır. Dördüncü bölümde ise çalışmamızın metodolojisi hakkında bilgiler sunularak beşinci bölümde çalışmadan edindiğimiz sonuçlarımız ve önerilerimiz yer almaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak doküman inceleme ve yarı yapılandırılmış soru formları ile yüz yüze görüşme yöntemleri kullanılmaktadır. Araştırma kapsamında Ağustos-Eylül 2019 tarihleri arasında şehir hastanelerinde yönetici olan iki kamu sektörü yöneticisi ve üç kişi özel sektör yöneticisi olmak üzere toplam beş kişi ile görüşme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Public Private Partnership model (PPP), whose scope of application in Turkey is expanding day by day, is the main subject on which this study is based. Between 2016-2019, ten city hospital projects have been carried out using the PPP model and have started to provide services. After revision of the system reforms in the health sector, which brought together public and private sector implemented with the use of this model“City Hospital”in Turkish literature about the lack of a sufficient number to develop our work in this direction is a motivator for the study. In this context, the study tries to evaluate the approach of the“city hospitals”to the“hybrid organization”model, in which the public and private sector are organized despite having competing institutional rationales. This work we have prepared consists of five main parts. In the first part, the PPP model was taken with general lines and descriptive application details and the application course in the world and Turkey was tried to be presented. In the second section, we tried to define PPP from the point of view of health sector and presented different PPP methods and applications used in health sector. The third part focuses on the issues of providing information about the hybrid organization model, defining the formation and environmental conditions of hybridization, and how the changing institutional logic in the Turkish health field is reflected in“city hospitals”. In the fourth section, information about the methodology of our study is presented and in the fifth section, our results from the study are given. In this research, document review and semi-structured question forms and face-to-face interview methods are used as data collection tools. Between August-September 2019, a total of five people were interviewed, including two public sector managers and three private sector managers, who were managers at city hospitals.