Farklı ovaryan hiperstimülasyon sendromu (OHSS) önleme yöntemleri uygulanan hastalarda OHSS gelişme oranları ve tedavi stratejilerinin hormonal parametreler ile tedavi sonuçlarına etkisi
The effect of OHSS development rate and treatment strategies on hormonal parameters and treatment results in patients used with different ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS) prevention methods
- Tez No: 700220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞERREF BANU YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: İnvitro fertilizasyon tedavisi sırasında OHSS öngörülen hastalarda coasting, GnRH agonist ile trigger ve her iki yöntemin birlikte kullanıldığı OHSS önleme yöntemlerinin tedavi başarısına etkisinin karşılaştırması amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmaya 2017-2019 yılları arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek ünitesinde İnvitro Fertilizasyon tedavisi yapılmış 92 yüksek cevaplı hasta dahil edildi. Hastalar Tüp Bebek arşivlerinden dosya taraması yapılarak belirlendi. Çalışmaya tedavi öncesi yapılan ultrasonda antral folikül sayımı, histerosalpingografi, spermiogram gibi tetkiklerle açıklanamayan infertilite tanısı konmuş çiftler dahil edilerek, diğer infertilite nedenleri ile IVF tedavisine alınan hastalar dışlandı. Hiperresponder hasta tanısı IVF tedavisi sırasında ultrasonda her iki overde toplam 15 ve üzeri dominant folikül görülmesi ve estradiol değeri 3500 pg/mL ve üzerinde ölçülmesi ile konuldu. Hastalar uygulanan OHSS önleme yöntemine göre gruplara ayrılarak hastaların yaşları, infertilite süreleri, adetin üçüncü günü FSH, E2, LH, PRL, TSH seviyeleri ve siklusla ilgili bilgileri ve siklus sonuçlarına ait bilgiler taranarak ve kaydedildi. Bulgular: Çalışmada hastaların yaşları 23 ila 42 arasında değişmekte olup, yaş ve bazal hormon değerleri benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the effects of coasting, GnRH agonist trigger, and OHSS prevention methods using both methods on treatment success in patients predicted for OHSS during invitro fertilization treatment. Material and Method: 92 hyperresponder patients who underwent Invitro fertilization treatment in Zeynep Kamil Gynecology and Child Diseases Education and Research Hospital IVF Unit were included in the study between 2017-2019. Patients were identified by scanning files from IVF archives. Couples diagnosed with infertility, which could not be explained by examinations such as antral follicle count, hysterosalpingography, and spermiogram in the ultrasound performed before treatment, were included in the study, and patients who were taken to IVF treatment for other reasons of infertility were excluded. Hyperresponder patient was diagnosed with a total of 15 and above dominant follicles in both ovaries on ultrasound during IVF treatment and estradiol value was measured at 3500 pg/mL and above. The patients were divided into groups according to the OHSS prevention method applied, and the age of the patients, the duration of infertility, FSH, E2, LH, PRL, TSH levels on the third day of menstruation and the information about the cycle and the information about the cycle results were scanned and recorded. Results: The age of the patients in the study ranged from 23 to 42 , and the age and basal hormone values were similar.