Adliyeye intikal eden tıp deontolojisine ait vak'aların hukuki ve deontolojik yönlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 60906
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİL SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
- 209 - ÖZET Bu çalışmamızda, Ocak 1983'den, Ağustos 1987'ye kadar olan dönemde deontoloji kurallarının sınırları dışına çıkılması sonucunda hukukî, ahlâki ve idarî açılardan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne ve Adliye'ye intikal etmiş hadiselerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Hadiseler“Adlî”ve“İdarî”mahiyette suçlar olmak üzere ikiye ayrılarak incelenmiştir. Adlî ve İdarî mahiyette olan suçların konusu, bunların yıllara göre dağılımı ve hangi hususlarda yığışım göster dikleri belirlenmiş ve tablolarda gösterilmiştir. Adlî ve İdarî mahiyetteki kararların neler olduğu ve yıllara göre dağılımı da ayrı bir tabloda gösterilmiştir. Adlî mahiyette olan suçlar TCK. maddelerine göre genel başlıklar altında toplanmış ve her bir suçun; tanımı, suçun maddi ve manevi unsuru ile o suçla ilgili TCK. 'nun maddeleri belirtilmiştir. Her konunun sonuna o konuyla ilgili örnekler verilmiştir. Yargıtay kararları ile ilgili olmayan adlî örnekler ile idarî mahiyette olan suçlarla ilgili örnekler; inceleme konusu, şikayet konusu, savunma, sonuç, kanunlardaki yeri, Tıbbî Deontoloji Nizamnamesi'ndeki yeri şeklinde sıra ile ele alınmış ve sonunda olayların deontolojik yönden yo-- 210 - rumu yapılmıştır. Çalışmadaki amacımız ise, hekimlerin, hastaları, meslekdaşları, sağlık personeli ve sağlık kurumları ile olan ilişkilerinde karşılaştığı sorunların neler olduğunu, bu sorunların hangi konularda yığışım gösterdiklerini, yıllara göre ne gibi bir dağılım gösterdiğini saptamak, olaylar üzerin de tartışarak uygun davranış modelini belirlemek ve nihayet bu verilerden yararlanarak hekimleri meslek hayatlarında karşılaşabilecekleri sorunlar ve deontolojik sorumlulukları konu unda aydınlatmak ve yardımcı olabilmektir.
Özet (Çeviri)
- 211 - SUMMARY In this study, we evaluated offenders who disobeyed the rules of medical ethics between January 1983 and 1987 and were refered to Istanbul Medical Administration and Court because of juridical, moral or administrative offenses. The cases were evaluated in two groups, as juridical and administrative. The subject distribution to years and the frequency of juridical and administrative offenses were detected and shown in tables. The juridical and administrative law decisions and their distribution to years were also shown in tables. The juridical offenses were grouped according to the articles of the Turkish Criminal Law. The definition, financial and moral aspects of the cases and their punish ments were considered. After each article examples about that article were given. Juridical and administrative cases were examined as complaint, inquiry, defence and result. The article of Law and the article of The Turkish Medical Deonthology Code related with each case was given. In the end the cases were discussed in correspondance with medical ethics.- 212 The purpose of the study was to show the problems encountered by doctors in their relations with their patients, colleagues, medical personnel and health organisations; to show the frequency of these problems and their distribution to years, by discussing the cases to find out the appropriate way of conduct, and finally making use of these data to explain doctors the problems and ethical r esponsabilities they encounter and as a result helping them to solve such problems.