Sabit protezlerde kullanılan miller üzerine araştırmalar
- Tez No: 60907
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET S. BEYLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
VI. ÖZET Gelişen endodontik tedavi yöntemleri kanal tedavilerinin başa rı oranını artırmaktadır.Ancak iyi bir endodontik tedavi görmüş bir dişin prognozu, üzerine yapılacak onarımın başarısına bağlı- dır.Bu tip dişlerde genellikle tutuculuk için kanala yerleşti rilen millerden faydalanılır. Bu in vitro çalışmada, onarımın tutuculuğunu sağlayan ve kalan diş yapısının işlevsel kuvvetler karşısında bütünlüğünü teh likeye sokmayacak en uygun mil çapı araştırıldı.Bu amaçla 148 santral, lateral, ve kanin dişi kullanıldı. Çekilen dişler mine- sement hududundan kesildi. füm örneklerde mil uzunluğu 8 mm. olarak sabit tutuldu. 1,1, 25,1, 50,1, 75 mm. çapındaki döküm millerle Para-post milleri karşılaştırıldı.Para-post sisteminde kompozit reçine, çekirdek malzemesi olarak kullanıldı. Örnekler Instron aletinde dakikada 1 mm. hızla, yatay düzleme 130° açı ile yüklendi. 1 mm. çapındaki miller eğildi. Diğer çaplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Ancak en yük sek kırılma 1,25 mm.s çapındaki millerde görüldü. En başarılı mil çapı 1,'50 mm. olarak saptandı. 1, 75 mm. çaplı örneklerde köleye yerleştirilen halka kökü kırılmalara karşı korumaktadır. Para-post milleri ile birlikte kullanılan, gerek milin kendi ek seni etrafında dönmesini engelleyen, gerekse de çekirdek malze mesinin kök yüzeyine tutunmasını arttıran dentin pinlerinin bir taraftan çatlak oluşturarak kökü zayıflatırken, diğer taraftan da çekirdek malzemesinin direncini düşürdüğü gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Improved endodontic treatment techniques result in a current high rate of success. The prognosis for well treated pulpless teeth is considered favorable unless they are adequetely res tored. Retention of the restoration is achieved by a dowel placed within the root canal. In this in vitro research, the optimum diameter which retains the restoration and protects the remaining tooth structure against functional compressive forces has been investigated. 148 central, lateral and canine teth has been used in the experiments. The extracted teeth has been cut at the cemento- enamel junction. Dowel length of 8 mm. has been used in all samples.Diameters of 1,1,25,1,50,1,75 mm. of cast dowels and Para-post system has been compared. In the Para-post samples composite resin has been used as the core material. The samples has been loaded with a head speed 1 mm/min. in the Instron Testing Machine, at an angle of 130° with the horizontal plane. Dowels with 1mm. diameter bent when load was applied. There was no significant difference amongst the other diameters used the experiments. However, the highest rate of failure was seen in roots with 1,25 mm. dowels. The highest rate of success was seen in the dowels with 1,50 mm. diameter. In cast dowels with 1,75 mm. diameter, a cervical collar increased the resis tance to tooth fracture. The dentin pins used in conjunction with Para-post dowels to resist rotational forces and increase the retention of core material, weakens the core, as well as the tooth substance.