An investigation about sense of inclusion of nature andenvironmental motive concern for middle schoolstudents: A case of refugees and native students
Ortaokul öğrencilerinin doğaya aidiyet duyguları ve çevresel kaygıları üzerine bir araştırma: Yerli ve mülteci öğrenciler örneği
  1. Tez No: 609093
  2. Yazar: AYŞENUR BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çevre sorunları insanlığın karşılaştığı en önemli problemlerden biridir. Bu nedenle, bu sorunları ele almak için, insanlar ve doğa arasındaki ilişkiyi değerlendirmek, insanların hangi derecede doğaya bağlı olduklarını ve bireylerin çevre hakkında kaygılanması ve çevreyi koruması için nelerin onları motive ettiğini anlamak önemlidir. Bu çalışma, (1) ortaokul öğrencilerinin (N = 428) hangi derecede doğaya bağlı olduklarını değerlendirmek için doğaya aidiyet (INS) duygusunu ve çevre sorunlarının kendileri, başkaları ya da tüm canlılar üzerindeki olumsuz etkileri hakkında çevresel kaygılarını araştırmayı amaçlar. Çalışmanın diğer amacı (2) ortaokul öğrencilerinin doğaya aidiyet duygusu ve çevresel nedenlerle ilgili kaygılarının menşei ülkeye göre, yerli ve mülteci olarak, farklılaşıp farklılaşmadığına bakmaktır. Sonuçlar, ortaokul öğrencilerinin kendilerini doğaya ait hissettiklerini göstermiştir. Yerli öğrencilerin mülteci öğrencilere göre daha fazla doğaya aidiyet duygusu olmasına rağmen, menşe ülkenin öğrencilerin doğaya aidiyet hissi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çevresel kaygıları ile ilgili olarak ise, ortaokul öğrencilerinin çevre problemlerine yönelik kaygı duydukları bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin çevresel problemlere ilişkin kaygıları“özgecil”motivasyonlarına dayanmaktadır. Ek olarak, mültecilerle karşılaştırdığımızda yerel öğrencilerin çevre sorunları hakkında daha fazla endişe duydukları bulunmuştur. Diğer taraftan, menşei ülkenin öğrencilerin çevresel üç kaygı düzeyi, (egoist, özgecil, biyosferik) açından yerli öğrenciler lehine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental problems are one of the most important problems that humanity faced. To address these problems, it is important to assess human-nature relationships and to understand the degree of people's sense of inclusion with nature and what motivates individuals to concern about and protect the environment. This study aimed to investigate middle school students' sense of inclusion of nature (i.e., to what extent they feel connected to nature), and to assess their environmental motive concerns (i.e., concerns about the effects of environmental problems for themselves, for other people, or for all living things). current study also aims to discover if being a native or refugee affects students' sense of inclusion of nature and environmental motive concern. The results revealed that regarding their sense of inclusion, students feel connected and give importance to nature and their own impact on all living things. Although, there is no statistically significant effect of country of origin on students' sense of inclusion of nature, native students tended to have higher sense of inclusion of nature than refugee students. Regarding their environmental motive concern, middle school students seemed to be concerned about environmental issues. The results of the study revealed that their feelings of concern were highly depending on their altruistic motives. Besides, native students were found to be more concern about environmental issues when compare with refugees. Also, there was a statistically significant effect of country of origin on students' three environmental concern levels; which are egoistic, altruistic, biospheric in favor of natives.