Vajinismus tanısı alan ve almayan kadınların cinsel tutum ve mükemmeliyetçilik özelliklerinin incelenmesi
The examination of sexual attitude and perfectionism features of women diagnosed with vaginismus and women undiagnosed with vaginismus
- Tez No: 609099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada vajinismus tanısı alan ve almayan kadınların cinsel tutum ve mükemmeliyetçilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla vajinismus tanısı alan 50 kadın ve tanı almayan 50 kadın ile bu çalışma yürütülmüştür. Katılımcılar rastgele, seçkisiz ve gönüllülük esasına dayanarak seçilmiştir. Katılımcılara Hendrick Cinsel Tutum Ölçeği, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçekleri kullanılarak veri toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmış olup; analizler için non-parametrik testler arasında yer alan Spearman Sıra Farkları Korelasyon Analizi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, tanı alan ve almayan kadınların cinsel tutumları ve mükemmeliyetçilik özellikleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Araştırma sonuçları alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve alanda çalışan uzmanlara ve araştırmacılara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that the sexual attitude and perfectionism features of women diagnosed with vagimismus and women undiagnosed with vaginismus will be examined. This study is carried out for this purpose among fifty women diagnosed with vaginismus and fifty women not diagnosed with vaginismus. Participants are chosen randomly and on a voluntariness basis. The data is gathered through Personal Information Form, Hendrick Sexual Attitude Scale, Multi-Dimensional Perfectionism Scales. SPSS 20 programme ( Statistical Package for Social Sciences) is used in the process of analyzing the data; Spearman's Rank Correlation Analysis and Mann Whitney U Test among nonparametric tests are used for analyses. As a result of the research, any meaningful relation is not found between women diagnosed with vaginismus and women undiagnosed with vaginismus in terms of sexual attitude and perfectionism features. The research results are discussed within the framework of literature, specialists in their fields and researchers oriented suggestions are included.