Angle III. sınıf vakalarda çenelik uygulaması sonuçlarının sefalometrik incelenmesi
- Tez No: 60911
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Araştırmamızda Angle III. sınıf düzensizlik gösteren vakaların tedavisinde sadece çenelik ve çenelik ile birlikte oklüzyon yükseltici plağın uygulandığı iki ayrı hasta grubun da; diş-çene-yüz sisteminde meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Araştırmamız dişsel ve iskeletsel III. sınıf düzensizlik gösteren 39 hasta üzerinde yapıldı. Bunlardan 15'inde sadece çenelik, 24'ünde ise çenelik ile birlikte oklüzyon yükseltici plak uygulandı. Ayrıca tedavi grupları haricinde III. sınıf anomali gösteren 12 hasta da kontrol grubu olarak seçildi. Tedavi gruplarından sadece çenelik ile tedavi edilen grupta yaş ortalaması 8 yıl 9 ay, çenelik ile birlikte oklüzyon yükseltici plak kullanan grupta 8 yıl 11 ay, kontrol grubunda ise 8 yıl 10 ay'dır. Tedavi gruplarında hem tedavi öncesinde hem de başlan gıçta mevcut olan tersine overjet düzeltildikten sonra uzak röntgen resimleri alınıp, değişkenlerin istatistiksel değerlendirmeleri yapıldı. Tedavi gruplarımızda elde ettiğimiz en önemli sonuçlar şunlardır :SNB, SND ve gonion açısında küçülme, azalmış olan üst kesici eksen eğiminde artma, artmış olan alt kesici eksen eğiminde azalma, yüz açısında (NAPg) büyüme görülmüştür. İki tedavi grubu arasında en önemli farklar çenelik ile oklüzyon yükseltici plak uygulanan grupta tersine overjetin daha kısa zamanda düzelmesi ve ayrıca yine bu grupta SNA açısındaki artışın daha fazla miktarda olmasıdır.
Özet (Çeviri)
- 100 - SUMMARY In this study; changes in the dentofacial complexes of Class III patients treated with only the chin-cap or with the chin-cap in conjunction with a bite-plate were investi gated. The study was carried out on 39 patients with Angle Class III malocclusion of dental and skeletal origin. Chin- cap was the appliance of choice in 15 of the patients, while the remaining 24 patients were treated with the chin-cap and the bite-plate. 12 Class III untreated cases were chosen as the control group. The mean age for the treatment group with the chin-cap is 8 years 9 months. The mean age for the treatment group with the chin-cap and the bite-plate is 8 years 11 months. The mean age for the control group is 8 years 10 months. Radiographs were taken before the onset of treatment and after the initial reverse overjet were corrected. The variables were evaluated statistically. The following impor tant results were obtained: SNB, SND and the Gonial angles decreased, the decreased upper incisor inclination increased, the increased lower inci sor inclination decreased, the facial angle (NAPg) increased.- 101 The most important differences between the two treat ment groups were as follows: Reverse overjet was treated in a shorter period of time in the group treated with the chin- cap in conjunction with a bite-plate. SNA was observed to increase more in the same group.