Bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik büyüme üzerine etkisi: OECD ülkeleri üzerine panel veri analizi
The impact of information and communication technologies on economic growth: Panel data analysis on OECD countries
- Tez No: 609104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM SAMIRKAŞ KOMŞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmenin iktisadi büyüme üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaç bağlamında, 31 gelişmiş̧ ve 12 gelişmekte olan OECD ülkelerine ait 2000-2017 dönemini kapsayan veriler kullanılmıştır. Araştırmada tahmin edilen modeller bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeleri analiz etmek amacıyla kullanılan temsili değişkenlerin birlikte ve ayrı ayrı test edilmesi ve böylece büyümeye etkilerinin görülebilmesi için 3 farklı şekilde oluşturulmuştur. Değişkenler arasındaki ilişki, tesadüfi ve sabit etkiler panel veri teknikleri ile analiz edilmiştir. Yapılan tahmin sonuçlarına göre; bilgi ve iletişim teknolojileri hem gelişmekte olan hem de gelişmiş olan ülkelerin ekonomilerine pozitif katkıda bulunmaktadır. Çalışmanın bu bulgusu, özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümelerini gerçekleştirebilmeleri için bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik yatırımlarına önem vermeleri gerektiğini ortaya koymaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin günümüzde kalkınmanın ve sürdürülebilir yüksek oranlı ekonomik büyümenin sağlanmasında önem verilmesi gereken stratejik faktör olduğu şeklindeki teorik varsayımı açık bir şekilde desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of development in information and communication technologies on economic growth. For this purpose, data covering the period 2000-2017 from 31 developed and 12 developing OECD countries were used. The models predicted in the research were created in 3 different ways to test the representative variables used to analyze the developments in information and communication technologies together and separately so that their effects on growth can be seen. The relationship between variables, The relationship between variables random fixed were analyed using random effects and fixed effects panel data approaches. According to the estimation results; information and communication technologies contribute positively to the economies of both developing and developed countries. This finding of the study suggests that developing countries should attach importance to their investments in information and communication technologies in order to realize their economic growth. It clearly supports the theoretical assumption that information and communication technologies are strategic factors that need to be taken into account in achieving development and sustainable high-rate economic growth today.