Üst çene kaynaklı dik yön yüz boyutları normal 3. sınıf vakalarda hızlı çene genişletme, yüz maskesi ve çeneliğin birlikte kullanımının alt çene morfolojisi üzerine etkisi
Effects of the combining rapid maxillary expansion, face mask and chin cup on the morphology of the mandible in optimum angle, class 3 patients with maxillary retrusion
- Tez No: 294341
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN NECİP İŞCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmadaki amacımız, çenelik ile yapılacak bir kombinasyonun mandibulada oluşan posterior rotasyonu elimine ederek iskeletsel 3. sınıf anomalilerin tedavisinde alternatif yaratabileceği düşünüldüğünden, yüz maskesi, çenelik ve hızlı çene genişletme kombinasyonunun alt çene morfolojisi üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla çalışma grubuna dahil edilen maksiller retrüzyona bağlı Sınıf III maloklüzyona sahip, optimal açılı 40 hastadan 20 bireye akrilik cap splint tarzında yapılan hyrax tipi hızlı çene genişletme ve her bir tarafta 400 g kuvvet uygulayacak şekilde Petit tipi yüz maskesi uygulanmıştır. Diğer 20 bireyde ise hızlı çene genişletme ve yüz maskesine her bir tarafta 200 g kuvvet uygulayacak ve kondilden geçecek şekilde çenelik aygıtı kombine edilmiştir. Birinci Grubun(FM+CC+RPE) tedavi süresi ortalama 0.81 yıl, ikinci grubun(FM+RPE) tedavi süresi ortalama 0.93 yıldır. Tedavi öncesi ve sonrasında alınan lateral sefalogramlarda 18 noktaya ve Björk'ün total ve mandibular lokal çakıştırma yöntemiyle mandibular rotasyona, 26 doğrusal ve 13 açısal ölçüm yapılmıştır. Grup içi ve gruplar arası fark karşılaştırmaları tekrarlı ölçümlü ANOVA testi ile yapılmıştır. FM+CC+RPE uygulanan grupta mandibulada 0.15?'lik anterior rotasyon oluşurken, FM+RPE uygulanan grupta 1.60?'lik posterior rotasyon oluşmuştur. Her iki grupta da maksilla ileri yönde taşınırken, alt keserlerde linguale versiyon gözlenmiştir. İskeletsel 3. sınıf anomalilerin tedavisinde FM+CC+RPE aygıtı iyi bir alternatif oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effect of the combination of face mask, chin cup and rapid maxillary expansion on the morphology of the mandible, eliminating the posterior rotation of the mandible in the treatment of skeletal class 3 anomalies with the addition of chin cup. 40 optimal angle, skeletal class 3 patients with maxillary retrusion were included in the study. In 20 of the patients rapid maxillary expansion was applied and a face mask combined with a chin cup whose vector of force was in the direction of condyle, applying 200g on each side were used. In the other 20 patients, rapid maxillary expansion with an acrylic cap splint Hyrax and Petit Face mask applying 400g on each side were applied. The mean treatment time of the first group (FM+CC+RPE) was 0,81 years and the second group (FM+RPE) was 0,93 years. In the cephalometric films taken before and after treatment, 26 linear and 13 angular measurements were done using 18 landmarks and with Bjork?s total and mandibular local superimposition method, mandibular rotation was evaluated. Three-way ANOVA with repeated measurement in time was used to evaluate the data. Intragroup comparison were controlled by Duncan multiple comparison test when necessary. In FM+CC+RPE group 0.15 degrees of anterior rotation and in FM+RPE group 1.60 degrees of posterior rotation was obtained. In both groups, while maxilla moved forward, lower incisors were inclined lingually. FM+CC+RPE appliance is a good alternative in the treatment of skeletal class 3 anomalies.