Yaşam bilimleri profesyonellerinin iklim değişikliğinin sağlık etkileri konusunda eğitim ihtiyaçlarının tespiti
Determining the education needs of life sciences professionals for health effects of climate change
- Tez No: 609116
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı yaşam bilimleri profesyonellerinin (hekim, hemşire, paramedik, veteriner hekim, diş hekimi, eczacı, biyolog, bunların ara elemanları ile eğitimcileri) iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkileri konusundaki temel bilgi düzeylerini ve farkındalıklarını araştırarak; eğitim ihtiyacı olup olmadığını tespit etmektir. Bu araştırma aynı zamanda konu ile ilgili çözüm önerileri sunmak ve bu konu ile ilgili neler yapılabileceğine vurgu yapma amacı taşımaktadır. Eğitim ihtiyacı tespitinde yaşam bilimleri profesyonellerinin iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkileri hakkında bilgi düzeylerini belirlemeye yönelik soruların yer aldığı anket hazırlanmıştır. Veri toplama görüşme tekniği ile, verilerin kantitatif analizi frekans ve yüzde hesaplamalarıyla yapılmıştır. Bu amaçla 158 katılımcıya araştırıcılar tarafından geliştirilen konu ile ilgili anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda yaşam bilimleri profesyonellerinin iklim değişikliği konusunda kısmen bilgi sahibi olduğu belirlenmiştir. İklim değişikliğinin sağlık etkileri konusunda katılımcıların yarısı kısmen bilgi sahibi olduğunu ifade etmişlerdir. Katılımcıların iklim değişikliğinin sağlık üzerine etkileri konusunda bilgi kaynakları başlıca internet ve yazılı basındır. Katılımcıların çoğu Türkiye'de iklim değişikliğinin sağlık etkileri ve uyumdan sorumlu bir kurum olduğunu bilmediğini belirtmiştir. İklim değişikliğinin sağlık etkileri konusunda hizmet içi eğitim veya herhangi bir kursa/seminere katılmayanların sayısının oldukça fazla olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların çoğu konu hakkında yetersiz bilgiye sahip olduklarını ve eğitime ihtiyaç duyduğunu belirtmiştir. Yaşam bilimleri profesyonellerinin iklim değişikliği ve sağlık etkileri konusunda eğitilmesi ve müdahale edebilirlik açısından uygulamalar geliştirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Günümüzde önemli ve geri dönüşü olmayan, küresel iklim değişikliğinin Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS/UNFCC, 1994) kararları doğrultusunda yaşam bilimleri profesyonellerinin iklim değişikliğine adaptasyon sürecinde eğitim ihtiyaçlarının olup olmadığı tartışılmıştır. Elde edilen sonuçlar yaşam bilimleri profesyonellerinin küresel iklim değişikliğinin olası sağlık etkilerine karşı eğitime ihtiyaç duyduklarını göstermekte ve bu alanda eğitim verilmesinin gerekli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the basic knowledge and awareness of life sciences professionals (physicians, nurses, paramedics, veterinarians, dentists, pharmacists, biologists, their intermediate staff and educators) about the effects of climate change (CC) on health; to determine whether there is a need for training. This research also aims to present solutions to the issue and to emphasize what can be done about it. A questionnaire was prepared to determine the level of knowledge of life sciences professionals about health impacts of climate change in determining the need for education. Data collection was with interview technique, quantitative analysis of the data were performed with frequency and percentage calculations. For this purpose, a questionnaire, developed by the researcher, was applied to 158 participants. Results showed, that life sciences professionals have some knowledge about climate change (CC). Half of the participants stated that they had some knowledge about the health effects of climate change. Participants used the web and printed media as main sources of information for health impacts of climate change. Most of the participants in Turkey stated that they were not informed of any institution responsible for CC's health effects compliance to adaptation. Respondents who have not taken any in-service training or any course / seminar on health effects were quite high. Most of the participants stated that they have insufficient knowledge about the subject and need training. Participants were of the view that life sciences professionals should be educated about climate change and health effects and applications should be developed for effective of intervention. Today, CC which is the most important and irreversible environmental problem, CC, was discussed in the context of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCC, 1994). Our results show that life science professionals need for adaptation to CC training and therefore further training is necessary.