Determination of sexual maturity of predatory insect anthocoris minki Dohrn (Hemiptera: Anthocoridae)
(avci böcek anthocoris minki dohrn (hemiptera: anthocoridae)'nin eşey olgunluğunun belirlenmesi)
  1. Tez No: 609160
  2. Yazar: YASSER ALRAMADAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MAMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Tarımsal zararlılara karşı pestisitlerin bilinçsiz ve yoğun kullanımı doğal düşmanların yok olmasına, zararlı böceklerin direnç kazanmasına ve zararlıların lehine doğal dengenin bozulmasına sebep olurlar. Ayrıca, yoğun pestisit kullanımı insan ve hayvan sağlığını tehdit etmektedir. Kimyasal mücadelenin bu dezavantajları ile birlikte pestisit kalıntısı ve gıda güvenliği konusunda artan duyarlılık alternatif yaklaşımlar gerektirmektedir. Bu alternatif yaklaşımlardan birisi de ilaçsız bir mücadele yöntemi olan ve zararlılara karşı insan katkısıyla birlikte predatör, parazitoit ve entomopatojenler gibi doğal düşmanların kullanımına dayanan biyolojik mücadeledir. Anthocoris minki (Hemiptera: Anthocoridae), Antep fıstığı bahçelerinde Agonoscena pistaciae Burckhardt ve Lauterer (Homoptera: Psyllidae) gibi birçok zararlının biyolojik kontrolü için umut vaat eden yerli bir predatördür. Bu çalışmada predatör A. minki'nin eşeysel olgunluğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, A. minki'nin besini olarak kullanılan Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) 'nin yumurtası ve predatörün yumurtlama materyali fasulye (Phaseolus vulgaris L.)'dir. Çalışmada A. minki'nin eşeysel olgunluğunu belirlemek için dişiler 1, 2, 3, 4 ve 5 günlük iken 3 günlük erkeklerle çiftleştirilirken aynı şekilde erkek bireyler de 1, 2, 3, 4 ve 5 günlük iken 3 günlük dişi bireylerle çiftleştirilmişlerdir. Çalışmanın sonucunda, farklı yaşlarda çiftleştirilen dişi bireyler için preoviposizyon bütün yaşlarda 5.30 günden daha kısa belirlenirken en uzun postovipozisyon süresi 5 günlük iken çiftleştirilen dişilerde belirlenmiştir. Benzer şekilde 5 günlük erkeklerle çiftleşen sabit yaşlı dişiler (3 günlük) için postoviposizyon süresi 7.90 gün olarak belirlenmiştir. En uzun ovipozisyon süresi 36.90 gün ve toplamda en fazla yumurta 144.4 ve 141.6 sayısı ile sırasıyla 4 ve 5 günlük dişilerin 3 gün sabit yaşlı erkeklerle çiftleştirilmesinden elde edilmiştir. Sabit yaşlı (3 günlük) dişiler 3 ve 5 gün yaşlı erkeklerle çiftleştirildiğinde ovipozisyon süresi sırasıyla 34.10 ve 32.90 gün olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, A. minki'nin kitle üretiminde ve predatörün biyolojisinin araştırıldığı bilimsel çalışmalarda dişilerin 4 gün yaşında ve erkeklerin ise 3 günlük yaşlarında çiftleştirilmeleri uzun ovipozisyon süresi ve daha fazla yumurta elde edilmesini sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The intense use of pesticides to control the agricultural pests endangered natural enemies, pests become resistant to pesticides and the natural balance deteriorated. In addition, human and animal health, and environment were negatively affected. Along with these disadvantages of chemical control, the increased sensitivity of pesticide residues and food safety necessitates alternative approaches. The most important of these methods is the biological control, which is a non-chemical based method and relies on using natural enemies (predators, parasitoids and entomopathogens) together with human contribution against pests. Anthocoris minki Dohrn (Hemiptera: Anthocoridae) is a promising indigenous biological control agent for many pests like Agonoscena pistaciae Burckhardt and Lauter (Homoptera: Psyllidae) in pistachio orchards. In this study, it is aimed to determine of sexual maturity of predatory insect A. minki. The main materials of the work are the predatory insect A. minki, eggs of Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) as feeding source, and beans (Phaseolus vulgaris L.) as egg laying material. Female individual of A. minki were mated in 1, 2, 3, 4 and 5-days old with 3-days old male, similarly male individual of A. minki were mated in 1, 2, 3, 4 and 5-days old with 3-days old female, in order to determine the sexual maturity of the predatory insect. As a result of the study, the pre-oviposition period for different age of female were less than 5.30 days, and the shortest preoviposition period was obtained from mated in 5-days old female with 2.5 days. The longest post-oviposition period was 6.50 days for 5-day old female and 7.90 for the 5-day old male of A. minki. The 4-days and 5-days old female had the longest oviposition period with 36.90 days for both. Likewise, the highest total number of eggs during the oviposition period was determined for the 4- and 5-days old female with 144.4 and 141.6 eggs, respectively. The longest oviposition period was 34.10 and 32.90 when a female mated with the 3 and 5-days old male, respectively. As a result of the study, it was determined that the most suitable age for mating is 4-day old female with 3-day old male in mass rearing and scientific researches studies to reach the preferred oviposition period and maximum number of eggs.