Retinol ve retinol esterlerinin yumurtacı bıldırcınlarda performans ve yumurta kalite özellikleri ile serum ve yumurta vitamin a düzeyleri üzerine etkisi
Effects of retinol and retinol esters on performance, egg quality traits and vitamin a levels in serum and egg of laying quails
- Tez No: 361569
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Zooloji, Veterinary Medicine, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma bıldırcın rasyonlarına retinol ve retinol esterleri ilavesinin performans ve yumurta kalite özellikleri ile serum ve yumurta vitamin A düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmada 8 haftalık yaşta 200 dişi ve 100 erkek toplam 300 adet Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) kullanıldı. Bıldırcınlar her birinde 60 adet bulunan 1 kontrol ve 4 deneme grubuna ayrıldı. Kontrol grubu, retinol ve karoten bulunmayan vitamin premiksi içeren temel rasyonla beslendi. Deneme gruplarının rasyonları ise temel rasyona ilaveten 3300 İÜ/kg düzeyinde retinol ve retinol esterleri [retinil asetat (R-asetat), retinil palmitat (R-palmitat) ve retinil propiyonat (R-propiyonat)] içerecek şekilde oluşturuldu. Araştırma 8 haftada tamamlandı. Araştırmada retinol ve retinol esterleri ilaveli tüm deneme grupları arasında başlangıç ve son canlı ağırlıklar, yem tüketim değerleri, yumurta ağırlıkları, 8. haftadaki yumurta sarı renk indeksi dışında 4. ve 8. haftalardaki yumurta dış ve iç kalite özelliklerinin değişmediği belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Effects of Retinol and Retinol Esters on Performance, Egg Quality Traits and Vitamin A Levels in Serum and Egg of Laying Quails This study was conducted to determine the effects of retinol and retinol esters supplementations in laying quail diet on performance and egg quality parameters as well as vitamin A levels in serum and egg. In the study, a total of 300 Japanese quails (200 females and 100 males; Coturnix coturnix japonica) aged 8 eight weeks old were used. They were divided into one control group and four treatment groups, each consisting of 60 quails. The control group was fed with basal diet containing vitamin premix without retinol and carotene. The diets of the treatment groups were formulated to provide dietary supplementation of retinol and retinol esters [as retinyl acetate (R-acetate), retinyl palmitate (R-palmitate) and retinyl propionate (R-propionate), 3300 IU/kg]. The experiment was conducted for eight weeks. The results of the study showed that there were no changes in experimental groups in terms of initial and final body weight, feed intake, egg weight, egg external and internal quality parameters in the 4th and 8th weeks except egg yolk color index in the 8th week (p>0.05). Egg production in all experimental groups during the whole research was higher than those in control group (p0.05).