Koroner yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin kardiyopulmoner resüsitasyon hakkında bilgi düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 60921
  2. Yazar: NERMİN GÜNAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu araştırma, Üniversite' ye, SSK'na, Devlet' e bağlı ve Özel hastaneleri içeren toplanı 10 farklı sağlık kurumunun koroner yoğun bakım ünitelerinde (KYBÜ) çalışan hemşirelerin tümünü kapsayacak şekilde 61' i sağlık meslek lisesi, 39* v yüksekokul mezunu olan 100 hemşirenin CPRr (kardiyopulmoner resüsitasyon)a ilişkin bilgi düzeylerini saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, soru kağıdı uygulanarak toplanmıştır. Soru kağıdının ilk bölümü hemşireleri tanıtıcı soruları, ikinci bölümü ise CPE'a ilişkin bilgi sorularını içermektedir. 9 *V ve t testi kullanılarak yapılan istatistiksel değerlendirme sonucunda hemşirelerin CPR'a ilişkin toplam bilgi puan ortalamasının orta düzeyde olduğu saptanmıştır. KYBÜ'nde Çalışan hemşirelerin isteyerek görev almaları, eğitimleri sırasında kardiyoloji stajı yapmış 'olmaları, mezuniyet sonu KYBÜ ile ilgili bir kursa katılmış olmaları., hizmetiçi eğitim almaları ve yüksekokul mezunu olmaları bilgi puanlarını olumlu yönde etkilemektedir. KYBÜ'nde Çalışma yıl ları, statüleri ve eğitimleri sırasında CPR'da bulunmuş olmaları bilgi düzeylerini etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
- +7 - 8. SUMMARY To achieve this goal 100 nurses were choaen as a group. Of these 100 nurses 39 were graduates of college of nursing and 61 were graduates of nursing high schools. All the nurses were working in the Coronary Care Unit (CCU) of ten different hospitals which are aimed privately or which belonged to So cial Security Department, Universities or the State. Questionnaire was prepared and handled to obtain the ne cessary information for the research consisting“ of two secti ons. First section consisted the introduction of the nurses, second section the knowledge abaut Cardiopulmonary Resüsci- ”Y (Chi-square) and“t”tests were applied for the sta tistical evaluation. Results show that total knowledge of the nurses related to CPR is in a medium level. As a result, willingness of nurses working in CCU, car diology rotation possibility during their studies, post-gra duate CCU course joining, on job trainning and college edu cation affected knowledge points positively; while working period in CCU and status, presence during CPR had no affect.