Gelişmekte olan ülkelerde etkin piyasa hipotezinin doğrusal olmayan birim kök testleri ile analiz edilmesi
Analysis of efficient market hypothesis in emerging markets using non-linear unit root tests
- Tez No: 609214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE GÜL REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Etkin piyasa hipotezi piyasa yapıcılarının ve aktörlerinin yatırım kararları almalarında önemli rol oynamaktadır. Bu hipotez bilgi etkinliğinin ve asimetrik bilginin önemli bir göstergesidir. Bilindiği üzere etkin piyasa hipotezi menkul kıymet fiyatlarının mevcut tüm bilgileri tam olarak yansıtması olarak ele alınabilir. Bu çalışmanın amacı gelişmekte olan ülkelerde sermaye piyasalarının aktivite seviyelerini ölçmek ve bu piyasaların etkinliği hakkında bir yargıya varmaktır. Çalışma gelişmekte olan ülkelerden yirmi bir adedi seçilerek yapılmıştır. Daha önceden bu konuda yapılan çalışmalarla kıyaslandığında hem örtüşen hem de farklı sonuçlar ortaya çıkaran bulgulara erişilmiştir. Edinilmiş verilerin analizi sonucunda gelişmekte olan ülkelerde etkin piyasa hipotezi zayıf formda etkin bulunmuştur. Yani piyasaya gelen bir bilgi hemen fiyatlara yansımakta ve hiçbir yatırımcıya normalüstü getiri elde etme olanağı sağlamamaktadır. Doğrusal olmayan yöntemlerle test edilen bu çalışmanın sonuçlarına göre sermaye piyasalarının etkinliği ülkeden ülkeye farklılık göstermiştir. Elde edilen bulguların özellikle uluslararası yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyebilecek ve onlara yol gösterebilecek nitelikte olmasından dolayı da bu çalışma önem arz etmektedir. Söz konusu gelişmekte olan ülkelere yatırım planı yapılırken bu çalışmanın bulguları ışığında hareket edilebilir.
Özet (Çeviri)
The efficient market hypothesis plays an important role in making investment decisions by market makers and traders. This hypothesis is an important indicator of information effectiveness and asymmetric information. As widely known, efficient market hypothesis is assumed as stock exchanges' reflecting all available information. Objective of this study is to investigate the activity level of the capital markets in emerging countries and have a view about the efficiency of those markets. Study includes twenty one selected emerging countries. Comparing to the previous studies conducted on this subject both consistent and inconsistent results were obtained. As a result of the analysis of the data obtained, stock markets of the emerging countries have been found as weak-form-efficient. That means, any new information spread in the market is reflected to the prices immediately and does not give any chance to the investors to obtain a profit over the normal levels. According to the findings of this study, which was obtained with the nonlinear methods, efficiency of the markets vary from one country to another. This study is of importance in the sense that it may affect the international investors' investment decisions and provide them guideness. These results might enlighten those who have investment plans on the related emerging country markets.