Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının insan hakları ve özel hayatın korunması yönünden incelenmesi
Examination of security investigation and archive research according to the human rights and protection of private life
- Tez No: 609215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
1994 yılına kadar herhangi bir hukuki zemin bulamayan Güvenlik Soruşturması, 26.10.1994 tarihinde kabul edilen ve 03.11.1994 tarihinde Resmî Gazete 'de yayınlanan 4045 sayılı“Güvenlik Soruşturması, bazı nedenlerle görevlerine son verilen kamu görevine alınmayanların haklarının geri verilmesine ve 1402 Numaralı sıkıyönetim kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun”ile yasal bir zemine oturtulmaya çalışılmıştır. Bu tarihten itibaren pek çok değişikliğe uğrayan kanun ile birlikte güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer almış ve kapsamı genişlemiştir. Kritik görevlerde çalışan personel hakkında yapılan soruşturmalar ile ilgili kapsam genişlemiş olup, günümüzde neredeyse her kamu personeli alımı veya naklinde personel seçim unsuru olarak ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmada güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kavramı ele alınacak, hangi usuller ile kimler tarafından yapıldığı değerlendirilecek, faydaları ve sakıncaları tartışılacaktır. Ayrıca,“sakıncalılık”kavramı üzerinde durulacak, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması konusu, yargı kararları ve içtihatlar açısından değerlendirilecek ve insan hakları ile çelişen yönleri irdelenecektir. Danıştay'ın bugüne kadar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması konusunda verdiği kararları, hangi kıstaslar göz önüne alarak değerlendirdiği, nedenleri ile birlikte incelenecektir. Teknolojik gelişmeler ve küreselleşme ile her geçen gün daha da karmaşık bir hal alan yenidünyada, devletlerin amaçlarına ve yöntemlerine uygun personel istihdam etmelerinin gerekliliği hususu tartışılacak, bilgi güvenliği ile istihbarata karşı koyma bağlamında konu ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The Security Investigations, that did not find any legal ground until 1994 and tried to be placed on a legal basis with In Law No. 4045;“Security investigation, the law on the revocation of the rights of those who have not been dismissed for some reason, In law no. 1402; law on amendments to martial law”that accepted in 26.10.1994 and published in the official gazete on 03.11.1994. Security investigation and archival research have started to take more places in our lives and expanded its scope by governments which has undergone many changes since that time line. The scope of the investigation that only includes the officers who involved in the critical roles has been enlarged and nowadays, almost every public officers has start to appear as a main selection element of recruitment or migration between institutes. In this study, the concept of the security investigation and archive research will be discussed, which methods will be evaluated by whom, the benefits and disadvantages will be discussed. In addition, it will be focus on the concept of“being objectionable”, the subject of security investigation and archival research will be evaluated in terms of judicial decisions and jurisprudence, also will be examined in depth in terms of human rights conflicts. The Council of State's judicial decisions will be discussed about security investigations will be examined with their reasons. In the new world, which is becoming more and more complex with technological developments and globalization, the nessesity of employing appropriate officers for the porposes and methods of the states will be discussed and the issue will be discussed in the context of the information security and counter-intelligence.