Improvement of weld quality of AISI 304 pipes welded by TIG method
TIG yöntemi ile kaynak edilmiş AISI 304 borularının kaynak kalitesinin geliştirilmesi
- Tez No: 609237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİP FAZIL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Özellikle taşıma ve soğutma sistemlerinde kullanılan AISI 304 çelikler en yaygın kullanılan çeliklerdendir. Bunun sebebi önemli derecede korozyon dayanımı direncine sahip olmasıdır. Ama tungsten ark kaynak işleminde oluşan kaynak çürümesinden dolayı kullanımında kısıtlamalara sahiptir. AISI 304 malzemesinin kaynak işleminde, katılaşma aşaması sırasında taneler arası korozyona hassasiyet aralığı olan 850°C-450°C arasında krom ve karbon elementleri tane sınırlarında çökelir. Bu krom karbür çökelmesinin nedeni, AISI 304 paslanmaz çeliklerinde kaynak işlemiyle beraber ortaya çıkan kaynak çürümesidir. Korozyonun yanı sıra, AISI 304 borularda yüksek sıcaklık ve basınca karşı sahip oldukları mukavemeti kaybetmelerinden dolayı bu hayati bir problemdir. Isı tesiri altında kalan bölge, soğuma sırasında bu kritik sıcaklık aralığında ne kadar uzun kalırsa, bu bölgede o kadar fazla çökelme gerçekleşmektedir. Bu tezin amacı, TIG yöntemiyle kaynaklanmış AISI 304 boruların kaynak kalitesinin iyileştirilmesidir. Kaynak işlemi esnasında farklı soğutma yöntemleri kullanılarak hızlı bir şekilde kritik sıcaklık aralığı geçilmiştir. Kaynaklanmış boruların kritik sıcaklık aralığının hızlı geçirilmesiyle kaynak kalitesine mikroyapı, mekanik ve korozyon açısından pozitif etki sağlandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AISI 304 steel is one of the most familiar steel type which is used especially as transition and cooling system pipes. The reason of this, AISI 304 steel has important mechanical and corrosion properties. However, welding AISI 304 has some limitations which causes weld decay problem during tungsten inert gas (TIG) weld process. During the solidification stage temperature transition between 850 °C and 450°C which is the sensitivity range during welding, chromium and carbon elements precipitates at grain boundaries in heat affected zone (HAZ). It is a vital failure particularly in AISI 304 stainless pipes due to their required resistivity to corrosion, high temperature and pressure. The longer the heat affect zone remains in this critical temperature range during the welding process, the more precipitation will occur in this zone. Main focus of this thesis is to concentrate on the improvement of weld quality of AISI 304 pipes welded by TIG method. During welding process with the help of the continuous cooling method, the sensitive temperature range is passed quickly. In this study, it has been shown positive effects on microstructural, mechanical and corrosion properties by passing the sensitization temperature range quickly.