Uzun alifatik yan zincirli Ru(II)-N-heterosiklik karben komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik aktivitesi
Synthesis, characterization and catalytic activity of Ru(II)-N-heterocyclic carbene complexes with long aliphatic side chain
- Tez No: 609238
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET EMİN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
N-heterosiklik karbenler (NHC'ler), güçlü metal-ligand bağları ile sonuçlanan olağanüstü elektron verici özellikleri nedeniyle, geçiş metali katalizörleri için ligand olarak öne çıkan örnekler haline gelmiştir. Literatürde çok sayıda fonksiyonalize NHC kompleksleri mevcuttur. Ancak uzun alkil zincir türevleri içeren çok az sayıda çalışma mevcuttur. Bu nedenle, bu amaca yönelik olarak uzun alkil zincir içeren NHC öncülleri ve bunlara karşılık gelen metal-NHC (M: Ag, Ru) kompleksleri tez kapsamında sentezlendi. Bu tez çalışmasında, ilk olarak NHC öncülleri (1,3-dialkil-5,6-dimetilbenzimidazolyum tuzları) literature göre sentezlendi. Ardından, Ag2O'nun bir NHC öncül tuzu ile reaksiyonundan, istenen yapıları iyi verimle veren yerinde deprotonasyon teknikleri kullanılarak gümüş kompleksleri hazırlandı. Sentezlenen bu Ag(I)-NHC kompleksleri, Ru(II) komplekslerini hazırlamak için NHC transfer ajanı olarak kullanıldı. Diklorometanda [RuCl2(p-simen)]2 ile transfer ajanı olan gümüş kompleksleri tepkimeye sokularak gerçekleştirilen transmetalasyon tekniğiyle ile bir dizi Ru(II)-NHC kompleksi hazırlandı. Son olarak ise sentezlenen Ru(II)-NHC komplekslerinin katalitik aktivitesi transfer hidrojenasyon tepkimesinde incelendi.
Özet (Çeviri)
N-heterocyclic carbenes (NHCs) have become prominent examples of transition metal catalysts due to their extraordinary electron donor properties resulting in strong metal-ligand bonds. Numerous functionalized NHC complexes are available in the literature. However, there are very few studies involving long alkyl chain derivatives. Therefore, for this purpose, NHC precursors containing long alkyl chains and the corresponding metal-NHC (M: Ag, Ru) complexes were synthesized within the scope of the thesis. In this thesis, firstly NHC precursors (1,3-dialkyl-5,6-dimethylbenzimidazolium salts) synthesized according to literature. Then silver complexes were prepared from the reaction of Ag2O with an NHC precursor salt using in situ deprotonation techniques giving the desired structures in good yield. These synthesized Ag(I)-NHC complexes were used as NHC transfer agents to prepare Ru(II) complexes. A series of Ru(ІІ)-NHC complexes were prepared by transmetalation techniques reacting the silver complexes as transfer agents with [RuCl2(p-cymene)]2 in dichloromethane. Finally, the catalytic activity of the synthesized Ru(II)-NHC complexes was investigated in the transfer hydrogenation reaction.