SSCB'nin dağılmasından sonra Türk-Rus ilişkilerinde Pantürkizm faktörü
Panturkism factor in Turkish-Russian relations after the collapse USSR
- Tez No: 609274
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇAPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
19. asırda ortaya çıkan PanTürkizm, Türk Halklarının“siyasal kimlik arayışı”sürecinde, bazen yeni bir ideolojinin, bazen de millî bir stratejinin belkemiğini teşkil etmiştir. Ortaya çıkmasıyla birlikte Türk-Rus ilişkilerinde tesirini gösteren PanTürkizm önemli bir faktör olarak Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı dönemlerinde Türk-Rus ilişkilerini olduğu kadar Türkistan'ı da şekillendirmiştir. Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından Türkiye, Rusya ve Türkistan'da siyasal, akademik ve entelektüel bir ilgi odağına dönüşen bu fikir akımının özgünlüğü, yeryüzünün en büyük kıta alanını tanımlamayan Türkistan'ı yeni bir ideolojik, siyasal, kültürel, medenî, stratejik, jeostratejik, jeosiyasî merkezin jeotarihî alan ve kader üzerine oturtmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışma, Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sonrası dönemlerde PanTürkizm fikrinin Türk-Rus ilişkilerinde siyasal, stratejik, jeostratejik, jeopolitik ve jeosiyasî alanlar üzerindeki tesirlerini ve bu tesirlerin Türkiye-Türkistan, Türkistan Rusya ilişkilerinde ne tür faktör olduğunu ortaya koymayı maksat edinmektedir. Dolayısıyla çalışmanın odak noktası, PanTürkist hareketten/Pantürkizmin tarihinden ziyade, Türkiye ve Türkistan'ın jeotarihî alanı, kaderi ve yüzleşmesinde PanTürkizm faktörünün yeri ve önemi olacaktır. Öte yandan, bu fikir akımına Türkiye, Türkistan ve Rusya'daki yaklaşımların incelenmesi ve Türk-Rus ilişkileri üzerindeki tesirlerinin ve faktör oluşunu belirlenmesi de çalışmanın öncelikli maksatları arasındadır. PanTürkizme Türkiye, Türkistan ve Rusya'nın yaklaşımlarında olan benzerliklerin ve farklarının ortaya konulması, PanTürkizmin Türkiye, Türkistan ve Rusya'nın siyasal, iktisadî, jeostratejik ve jeosiyasî koşullarıyla ne ölçüde bağdaşabildiği, bağdaşmayan noktaların neler olduğu ile ilgili değerlendirmeler ve çözümlemelerde yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
PanTurkism, which emerged in the 19th century, was the backbone of a new ideology and sometimes a national strategy in the process of seeking political identity in of Turkish Peoples. PanTurkism, which has influenced Turkish-Russian relations with its emergence, shaped Turkestan as well as Turkish-Russian relations during World War I, World War II periods as an important factor. After the end of the Cold War, Turkey, Russia and Turkestan political, originality of academic and intellectual focus to turn this idea flows, identify the largest continental areas of the earth Turkistan a new ideological, political, cultural, civil, strategic, geo-strategic This is due to the fact that the geopolitical center is based on the geohistorical area and destiny. In this study, the First World War, the Second World War and post-Cold War era in the political in Turkish-Russian relations the idea of pan-Turkism, strategic, geo-strategic, geopolitical and geopolitical field and their efficacy on the effects of Turkey-Turkestan, Turkistan to reveal what kind of factor in Russian relations purposes learn is. Therefore, the focus of the study, the pan-Turkism movements / rather than the history of Pan-Turkism, Turkey and Turkestan geohistorical space, will be replaced and the importance of pan-Turkism factor in the fate and face. On the other hand, the idea flows to Turkey, Turkestan and examining the approaches of Russia and determining the effect on the Turkish-Russian relations and is also among the primary purpose of the study consists factor. PanTurkism on Turkey, Turkestan and to determine the similarities and differences that Russia's approach, pan-Turkism in Turkey, Turkistan and Russia's political, economic, to what extent consistent with its geostrategic and jeosiyasî conditions, assessment of what is happening in the incompatible point will be made in and analysis.