Sosyal bilgiler öğretmenlerinin informal öğrenme ortamlarının kullanımı ile ilgili görüşlerinin incelenmesi (Ağrı ili örneği)
Investigation of social studies teachers 'opinions on the use of informal learning environments (Ağri province sample)
- Tez No: 609284
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı Ağrı ili örnekleminde Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin informal öğrenme ortamlarının kullanımı ile ilgili görüşlerinin incelenmesidir. Çalışmanın amacının gerçekleştirmek için tarama modeli ve nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda random yöntemi ile seçilen ve 2017-2018 eğitim-öğretim yılında, Ağrı il merkezinde, 21 ortaokulda görev yapan 40 Sosyal Bilgiler öğretmeni ile yüz yüze görüşülmüştür. Görüşmede sorulan sorular 3 ayrı eğitim uzmanının görüşleri alınarak hazırlanmıştır. Görüşmelerde elde edilen veriler frekans ve yüzdelik değerleri dikkate alınarak tablolaştırılmış, ardından bu değerler yorumlanmıştır. Araştırmanın sonunda, çalışmanın verilerinden hareketle, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin derslerde informal öğrenme ortamlarının kullanılması gerektiği, bu ortamların bilgiyi kazandırdığı ve kalıcı hale getirdiği, bilginin birincil kaynaklardan elde edildiği vb. düşüncesinde oldukları belirlenmiştir. Çalışmada Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin, ayrıca, ders saatlerinin/eğitim araç-gereçlerinin/fiziki ortamın yetersiz olması, informal öğrenme ile ilgili prosedürlerin fazla olması gibi çeşitli sorunların olduğu düşüncesinde oldukları da ortaya çıkmıştır. Araştırmanın son bölümünde, elde edilen bulgular doğrultusunda, informal öğrenme ile ilgili prosedürlerin kolaylaştırılması, okulların ve bahçelerinin fiziksel olarak informal eğitimi uygun bir hale getirilmesi gibi çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views of social studies teachers about the use of informal learning environments in Ağrı sample. In order to realize the aim of the study, semi-structured interview method which is one of the qualitative research methods and screening model was used. In this direction, 40 social studies teachers who were randomly selected and participated in 24 secondary schools in the city center of Ağrı in the 2017-2018 academic year were interviewed face to face. Questions asked during the interview were prepared by taking the opinions of 3 different education experts. The data obtained in the interviews were tabulated taking into consideration the frequency and percentage values and then these values were interpreted. At the end of the study, based on the data of the study social studies teachers should use informal learning environments in the lessons, these environments provide information and make it permanent, information is obtained from primary sources and so on. thought. In the study, it was found that social studies teachers also thought that there were various problems such as insufficient hours of education / equipment / physical environment, and more procedures related to imformal learning. In the last part of the study, in accordance with the findings ,various suggestions such as facilitating the procedures related to informal learning and making the physical and informal education of schools and gardens suitable are given.