Milli güvenlik açısından siber güvenlik
Cyber security in terms of national security
  1. Tez No: 609359
  2. Yazar: SEMİH POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT EMRAH BERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hayatın her alanında karşımıza çıkan, gündelik yaşantımıza getirdiği bilgiye ulaşım, bankacılık, iletişim vb. alanları veya sosyal medya düzeyinde de olsa herkesin içerisinde olduğu siber uzayın barındığı tehlikeler göz ardı edilmemelidir. Siber uzayda saldırganın bilgisayar başında paranızı çalması, bir hırsızın sizden paranızı alma ihtimalinden günümüz şartlarında daha fazla, daha kolay ve daha az risklidir. Bu siber uzayın bireysel olarak getirdiği güvenlik sorunudur. Devletler ve kurumlar içinse bu tehlike maddi unsurlarında ötesinde, devlet güvenliği veya toplumsal sorunlara dönüşebilmektedir. Sürekli değişen siber uzayın yetenekleri olumsuz yönde de değişmekte yeni siber silahlar, yeni siber saldırı türleri ile farklı tarzlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu değişim göz önünde bulundurularak güvenlik tedbirleri alınmalı, yaşanmış siber saldırılardan dersler çıkarılmalı, vatandaşların ve personelin sistemden zarar görmemesi ve sistemde açık oluşturmaması için bilinçlendirme faaliyeti yürütülmelidir. Ve en önemlisi bu siber güvenlik yaklaşımları sürekli hale gelmesi için milli güvenlik politikasına dönüştürmelidir.
Özet (Çeviri)
The dangers of the cyber space that everyone is in, even in areas such as access to information, banking, communication, etc. or social media, should not be ignored. In cyber space, the attacker's stealing your money with cyber attack is more easy, and risk-free, in today's conditions than the possibility of a thief stealing your money from you. This is the individual security problem of cyber space. For states and corporation, this danger can turn into national security or social problems beyond financial damage. The capabilities of the ever-changing cyber space are changing in a negative way with new cyber weapons and new types of cyber attacks. Considering this change, security measures should be taken, lessons should be learned from the cyber attacks, awareness raising activities should be carried out in order to prevent the damage of citizens and awareness-raising activities should be carried out to prevent people from causing system deficits. And most importantly, these cyber security approaches should be transformed into national security policy for becoming permanent.