Gençlik alt kültür grubu olarak kuş serisi araba tutkunu gençler: Karaman örneği
The bird series car fans as a youth sub-culture group: The case of Karaman
  1. Tez No: 836361
  2. Yazar: MELEK AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Alt kültür, kendilerini diğer sosyal grupların bireylerinden belirgin bir şekilde ayırt edilebilmelerini sağlayan ortak paylaşımları bulunan, bir grup insanı tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. İçinde yer aldıkları hâkim kültürün aile, iş ve okul gibi sosyal yapıların yerine, bu sosyal yapılardan farklılıklarını ifade edecek şekilde aynı görüşe sahip bireylerin bir araya gelmesi ve kendilerine ait ortak bir kimlik yaratmaları olarak detaylandırılabilir. Alt kültürler çeşitli şekillerdeki ifade araçları ile kendilerini bağlı hissettikleri kültürden farklı kılacak belirgin özellikler ile öne çıkmaktadır. Bu ifade araçları kimi zaman giysiler, saç stili, aksesuarlar gibi somut ve sembolik işaretler olurken kimi zaman ortak beğeniler, müzik tercihleri, konuşma tarzları gibi soyut olgularla da kendini göstermektedir. Kendilerini diğerlerinden farklı kılan bu sembolik özellikler aynı zamanda ait oldukları alt kültüre mensup diğer bireylerle aralarındaki uzlaşılmış kimliğin bir parçasıdır. Bu araştırmada da Tofaş kuş serisi otomobil sahibi gençlerin kendilerini ifade ediş biçimi olarak sembolik araç sahipliği üzerinden alt kültür grubu inşa etme eylemleri keşfedilmeye çalışılmıştır. Bu nedenle nitel araştırma yöntemlerinden etnometodoloji deseniyle desenlenen bu çalışma, yüzyüze görüşme tekniği yoluyla Karaman'da 33 kuş serisi otomobil sahibi genç bireyin, araç sahibi olma deneyimleri kayıt altına alınarak gençlerin otomobilleri ile kurdukları ilişkinin nasıl sosyolojik manalar içerdiği, kuş serisi araçlara olan hayranlıklarının kimlik oluşum süreçlerindeki yeri, rolü ve etki boyutu görüşmeciler gözünden irdelenmiştir. Bu araçlara olan aşırı tutkuları nedeniyle gençlerin yaşadıkları toplumda nerede konumlandığı, diğerleri tarafından nasıl tanımlandığını keşfetmek bu araştırma için oldukça önem arz etmektedir. Bu doğrultuda bu araştırmaya konu olan gençler, kendilerini ifade ediş biçimi olarak Tofaş otomobilleri ile toplumsal alanda görünür olmakta, tüketim kültürü özelinde gençler araca sahip olmayı gönüllü arzulamakta; diğer bir ifade ile kuş serisi araç sahibi olmanın kendilerine sağlayacağı tatmin ve motive olma durumlarını tüketim nesnelerine dönüştürmektedirler. Sonuç olarak kuş serisi araç sahibi gençler için tüketim, sadece zorunluluktan kaynaklanan ihtiyaçların karşılanması değil aynı zamanda kendilerine kimlik, statü, sınıf, saygınlık, ötekilik ya da aykırılık gibi toplumun diğer geri kalanından farklılıklarını dile getirmede bir araç işlevindedir.
Özet (Çeviri)
Subculture is a concept used to describe a group of people who share commonalities that make them clearly distinguishable from individuals of other social groups. It can be elaborated as the coming together of individuals with the same views and creating a common identity of their own in a way that expresses their differences from these social structures, instead of the social structures such as family, work and school of the dominant culture in which they are located. Subcultures stand out with distinctive features that make them different from the culture they feel connected to through various means of expression. These means of expression are sometimes concrete and symbolic signs such as clothes, hairstyles, accessories, and sometimes abstract phenomena such as common tastes, music preferences, and speech styles. These symbolic features that make them different from others are also a part of the agreed identity between them and other individuals belonging to the subculture to which they belong. In this study, we tried to explore the actions of young Tofaş Bird Series car owners to construct a subcultural group through symbolic car ownership as a way of expressing themselves. For this reason, this study, which was designed with ethnomethodology design, one of the qualitative research methods, was conducted by recording the experiences of 33 young Bird Series car owners through face-to-face interview technique, and the sociological meanings of the relationship that young people establish with their cars, the place, role and impact dimension of bird series car ownership in the identity formation processes of their admiration for these vehicles were examined through the eyes of both interviewees in Karaman. It is very important for this research to discover where young people are positioned in the society they live in and how they are defined by others due to their extreme passion for these vehicles. In this direction, the young people who are the subject of this research become visible in the social sphere with Tofaş automobiles as a way of expressing themselves, and in terms of consumption culture, young people voluntarily desire to own the vehicle; in other words, they transform the satisfaction and motivation that owning a Bird Series vehicle will provide them into objects of consumption. As a result, for young people who own Bird Series cars, consumption is not only a means of fulfilling needs arising from necessity, but also a means of expressing their differences from the rest of the society, such as identity, status, class, respectability, otherness or contradiction