Hastaneye gastroenterit tanısı ile yatırılan 0-3 yaş grubu çocuk annelerinin bilgi düzeyleri
  1. Tez No: 60936
  2. Yazar: REYHAN ÇETİNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Çalışmamız, 0-3 yaş arası gastroenteric tanısı ile hastaneye yatırılan 100 çocuğun annlerinin ishal konusun daki bilgi düzeylerini ve etkileyen faktörleri araştırmak amacıyla planlandı. Araştırma grubumuzu İstanbul üniversitesi, Çapa ve Cerrahpaşa Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 'Bilim Dalı, Sağ lık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Haseki Devlet Hastanesine yatırılan ishalli çocuklardan rastlantısal örnekleme yön temiyle segilen 37 kız ve 63 erkek denek oluşturdu. Çocukların tümü sosyo-ekonomik bakımdan orta ve dü şük düzeydeki ailelerin çocukları idi. İshalin çocukların büyüme ve gelişmelerine etkisini araştırmak amacıyla çocukların tartı ve boy ölçümleri alındı. Çocukların % 25' i tartı, % 24» ü boy bakımından 3. persantil altında bulundu. Annelerin ishal nedenine ilişkin bilgileri değer lendirildiğinde, büyük çoğunluğunun (73) ishal nedenini bilmedikleri, bir kısmının (19) çevre koşullarının kötülü ğüne bağladıkları görüldü. Yetersiz ve dengesiz beslenme nin ishal nedeni olduğunu vurgulayan anne oranı ise sadece % 8 idi. Deneklerin ilk 6 aydaki beslenmelerinin ishal ola sılığı ile ilişkisi araştırıldığında, çocukların büyük bir çoğunluğunun karışık ve yapay beslendiği, sadece küçük bir kısmının (% 12) yalnız anne sütü ile beslendiği görüldü.- 6H - Annelerin büyük bir çoğunluğunun (78) ishalli ço cuklarını hastaneye veya özel doktora götürdükleri fakat bu başvuruyu genellikle 3. günden sonra yaptıkları görül dü. Ülkemizde hafif ve orta ishal olgularında yaygın kullanımı önerilen basit, ucuz bir yöntem olan oral elekt rolit solüsyonu hakkında annelerin % 38'inin hiç bilgisi olmadığı, bilgisi olan annelerin (% 62) ise hazırlamasını öğrendikleri halde çocuklarına vermedikleri gözlendi. Bu çalışma, hasta ve ailesi ile yakın ilişki kura bilen sağlık ekibinin önemli bir üyesi olan hemşirenin, hizmet içi: eğitimi ile aileyi eğitebilecek düzeyde bi linçlendirilmesinin önemini ve eğitimi sadece. sağlık kuru munda değil ev ziyaretleri ile evde takibinin ne kadar önemli olduğunu, bunun için çaba sarfedilmesi gereğini or taya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study was planned to investigate knowledge levels about diarrhea of the mothers of a hundred children between ages of 0-3 who were hospitalised with the diagnosis of gastroenteritis. The study group consisted of 37 female and 63 male children who were randomly selected between the children with diarrhea in Hospital of Medical Faculty of University of Istanbul and Haseki Hospital. All of the children were from the families of low socio-economic levels. The heights and the weights of the children were measured in order to investigate the effects of diarrhea on child growth % 25 of them as of weight and % 24 as height were below the 3rd percentile. It is seen that % 73 of the mothers didn't know anything about the etiology of diarrhea and % 13 of them thought that diarrhea is a conseguence of enviromental factors. Only % 8 of the mothers thought that deficient diet was the cause of diarrhea. The relationship of dietary factors in the first 6 months and diarrhea was investigated. Most of the children received mixed and unnatural food and a small percentage % 12 recerved mother milk. Most of the mother % 78 took their children to the doictor because of diarrhea but this generally corresponded to the 3rd day of the disease. % 38 of the mothers know nothing about oral-electrolyt methods, % 62 knew about it but didin't use the method. This study emphasized the fact that nurse-mother relationsihps are extremely important in child health.