Pelvik muayeneye karşı kadınların korku ve endişelerinin saptanması
  1. Tez No: 60938
  2. Yazar: ZATİYE ERTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
- 53 - 7. ÖZET Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakül tesi Kadın- Doğum Hastalıkları.'Atraliilim Dalı Polikliniği'ne baş vuran kadınlarda pelvik muayeneye karşı korku ve endişe lerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına giren toplam 100 deneğe muayene öncesi ve sonrası Durumluk-Sürekli Anksiyete Envanteri uygu lanmıştır. Ayrıca 27 sorulu anket formu karşılıklı görüşme yolu ile doldurulmuştur. Tüm vakalarımız muayene sırasında gözlenerek anksiye- tenin fizyolojik ve psikolojik belirtileri değerlendirilmiş tir. Sonuç olarak kadınların pelyük muayene öncesi anksiye te düzeyinin yükseldiği, muayene sonrası ise düştüğü görülmüş tür.
Özet (Çeviri)
- 54 - 80SUMMARY This study was planned to estimate the fear and anxi ety of women against pelvic examination who were accepted to Istanbul Üniversitesi Faculty of Medicine Dept.of.Gyn.and Obst, 100 women were included in the study and all of* them have undergone state traid anxiety inventory. In addition a form containing 27 question was filled in by means of interview. All of the women were observed during pelvic examina tion and the physiological and psychological signs of anxie ty were determined. As a result.it was shown that anxiety level of women rised before pelvic examination and fell to the normal level afterwards.